Gazdaság

Ecostat: optimisták a nagyvállalatok

Az Ecostat szerint a hazai multinacionális vállalatok rövid távú gazdasági várakozásait összesítő havi konjunktúramutatók tendenciája 2004 második negyedévétől kiegyensúlyozott optimizmust jelez. Az augusztusi TOP-100 konjunktúraindexének 55 százalékos sávhatárhoz közeli, egyenletesen magas trendvonala a nagyvállalatok többségénél a gazdasági várakozások pozitív túlsúlyára utal.

A nagyvállalati kör derűlátását a reálgazdaság első félévi teljesítménye és a rendelésállomány magas színvonala támasztja alá. A kedvező termelési és értékesítési eredmények nem választhatók el a tartós világgazdasági konjunktúrától és az EU bővülésével összefüggő, régión belüli átrendeződésektől – állapítja meg az Ecostat.

A gazdasági feltételek kedvezőek

A hazai nagyvállalatok gazdasági várakozásait 2005 utolsó harmadára és 2006 első két hónapjára erősödő derűlátás jellemzi. A makrogazdasági kilátások és a cégek fejlődési esélyei az érintettek megítélése szerint kedvezőek. A TOP-100 nagyvállalatok többsége (52 százalék) az ország gazdasági helyzetében javulást vár. A lehetőségek rosszabbodásával a cégeknek mindössze 4 százaléka számol a következő fél évre.


Az index szerint a TOP-100 működési feltételei rövid távon számottevően nem változnak, saját lehetőségei stabilitását feltételezi a cégek 44 százaléka, javulásban 40 százalékuk bizakodik. A pesszimista várakozások aránya valamivel magasabb a júliusi 16 százaléknál, de jóval elmarad a 22 százalékos éves átlagtól.


A termelésnövelés lehetőségének megítélése kedvezőbb a korábbiaknál: augusztusban a nagyvállalatok 56 százaléka számolt tevékenysége bővítésével. A fejlődést megjelölők több mint háromnegyede 5 százalék alatti, 21 százalékuk ennél dinamikusabb növekedést valószínűsít.


Mérséklődött a külkereskedelmi deficit

Az Ecostat konjunktúraindexe szerint az első félévben az ipari termelés mintegy 6 százalékkal emelkedett, ezen belül dinamikus fejlődést értek el a járműgyártás és az elektronikai ágazatok. Az építőipar lendületét az állami megrendelések és a kitartó lakásépítési boom biztosította. Az első félévi kedvező gazdasági folyamatok eredményeként az ipari export a termelést másfélszeresen meghaladó ütemben, mintegy 10 százalékkal, a belföldi értékesítés 3,2 százalékkal nőtt. A nagyvállalatok sikeres exportoffenzívája és a lakossági fogyasztás csökkenő importigénye következtében a külkereskedelmi deficit mérséklődött.

A nagyvállalatok 52 százaléka rövid távon a jelenlegi beszerzési feltételek fennmaradásával, 36 százalékuk az ellátás további javulásával számol. A megkérdezett vállalatok valamivel több mint fele (52 százaléka) fél éven belül a belföldi kereslet szinten maradását feltételezi, 28 százalékuk pedig élénkülést vár. A nagyvállalatok kétharmada augusztusban az élénk külföldi kereslet stabilizálódásában bízik, az igények bővülését 33 százalékuk várja. A belföldi értékesítés megítélésében a pozitív és negatív várakozások aránya megegyezik (17 százalék), változatlansággal a korábbiaknál több cég, a megkérdezettek kétharmada számol.


A külföldi piacok keresletének fennmaradását a TOP-100 81 százaléka várja, bővülést pedig minden ötödik vállalkozás prognosztizál. A munkaerőpiac vállalati megítélésében a vállalatok 84 százaléka stabilitást, 12 százalékuk bővülést feltételez. Stabil pénzügyi helyzetének megtartását valószínűsíti a cégek 60 százaléka, likviditása javulásában pedig egyharmaduk bízik, a júliusi 14 százalékkal szemben. A makrogazdasági környezet kiszámíthatóságának fennmaradását valószínűsíti 60 százalék, a bizonytalanság fokozódásától 20 százalékuk tart.

Erősödött a beruházási szándék

A 2003 nyarán kezdődő gazdasági élénkülés a multinacionális vállalatcsoport beruházási elkötelezettségének erősödését váltotta ki. A globális fejlődés és az éles piaci verseny eredményeként ebben az évben a külföldi tőkebefektetések bővülése, a beruházások 6 százalék feletti éves növekedése várható – állapítja meg az Ecostat.

Ez év augusztusában a TOP-100 vállalatok beruházási elkötelezettsége javult, az index 60 százalékra növekedett. A kedvező külső és belső gazdasági feltételekre tekintettel a fejlesztési szándékot jelző mutatók tendenciája másfél éve töretlenül emelkedik. Az új, korszerű technológia bevezetését tervező vállalatok aránya azonban július óta alig változott (8 százalék). A kapacitások kihasználtságáról szóló rövid távú előrejelzés szerint pedig a cégek 52 százaléka kismértékű felesleges termelési háttérrel fog működni. A megrendelések teljesítéséhez 8 százalékuk állóeszközparkja bővítését tervezi.


Mérséklődő inflációs várakozások


Júliusban – az elemzői várakozásoktól eltérően – az egyhavi infláció nulla százalék volt. Az egy évre visszatekintő adatok szerint a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal emelkedtek, köszönhetően az élelmiszerek árcsökkenésének és a gépjármű-üzemanyagok elhúzódó drágulásának.

A nagyvállalatok várakozásai szerint 2005-ben a fogyasztói árak átlagos emelkedése 4,3 százalék lehet, ami jóval meghaladja a kutatói várakozásokat. Augusztusban a TOP-100 kör decemberi, 12 hónapos árprognózisa 4,2 százalék, ami viszont alacsonyabb a korábbi előrejelzésnél.


A multinacionális vállalatok éves értékesítésiár-prognózisa 2,2 százalék, ami megegyezik az egy hónappal ezelőtt jelzett mértékkel. Az Ecostat azonban megjegyzi, hogy a vállalatok az olajár drasztikus emelkedését minimális hányadban tudják eladási áraikban érvényesíteni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik