A svájci IMD alapítvány által elkészített legújabb versenyképességi elemzés szerint Magyarország a ranglistán a 37. helyre került. Az igaz, hogy az ország ötöt előrelépett a 2004-es 42. helyezéshez képest, de a 2003-as 34. helyezésig nem tartott ki a lendület. Az elemzés pozitív képet sugall, ezzel szemben azért aggódó véleményeket is lehet hallani Magyarország versenyképességét illetően.
Mindig is kettős volt a magyar versenyképesség megítélése – mondta el a FigyelőNetnek Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Ezt a kettősséget például a vállalatok megítélése is tükröz: a MKIK Gazdaság és Vállalkozáselemző Intézet (MKIK-GVI) áprilisi felméréséből kiderül, hogy a kisvállalkozások –különösen a mikrovállalkozások – várakozásai nagyon pesszimisták, a nagyvállalatoké ezzel szemben pedig alapvetően pozitívak. Az IMD elemzése Parragh szerint olyan problémákat jelöl meg az ország gyengeségeként – például szja terhek, a folyó fizetési mérleg és a költségvetés hiánya, magas tb-járulék –, amiről az MKIK is folyamatosan beszél. A céltudatos gazdaságpolitika hiánya, valamint a költségvetési hiány Parragh szerint mindenre rányomja a bélyegét. Az IMD felmérésből visszaköszönő eredmény az elnök véleménye szerint annak köszönhető, hogy a tanulmány elsősorban az oktatás szemszögéből közelíti meg a kérdést, és ez még mindig Magyarország egyik versenyelőnyének számít a kutatás-fejlesztés, infrastrukturális fejlettség és a korábban beáramlott működőtőke mellett. A még meglévő versenyelőnyeink azonban nem mondhatók jelentősnek, nagyon gyorsan elolvadhatnak – hangsúlyozta Parragh.
Az IMD felmérésének készítői szerint egyértelmű, hogy az adópolitika javíthatja vagy ronthatja egy ország versenyképességét, de nem teremtheti azt meg. A versenyképesség alapja a tudomány, a technológia, a vállalkozószellem, a pénzügyek, a logisztika és az oktatás. Az adók hatása elsősorban a munkahelyek megszűnésében és teremtésében érzékelhető, de az adószinttel egyformán fontos lehet az adórendszer egyszerűsége – így az egykulcsos adórendszer hosszú távon hasznosabb lehet egy akár kisebb adókkal operáló, de bonyolult rendszernél.
Parragh ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy ma valóban az adók versenye folyik. Hasonló helyzetben lévő, hasonló nehézségekkel küzdő országok versengésében az adóterhek csökkentése jó marketinglépésnek bizonyulhat, de Parragh arra is felhívta a figyelmet, hogy minél később teszi meg egy ország a szükséges lépéseket, annál kevésbé éri el a kívánt hatást.