A Pénzügyminisztérium képviselője az ülésen közölte, hogy a kormány hamarosan indítványt nyújt be ez ügyben, és az Igazságügyi Minisztérium javaslata szerint nem egy egész évvel, csak ez év végéig tolódna ki a határidő. Az ülés előtt pár órával a Foglakoztatási Bizottság elutasította a moratórium meghosszabbítását.
A moratórium ismételt meghosszabbítását célzó javaslatot – amely az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló jogszabályok módosításáról szóló 2003. évi törvény megváltoztatására irányul – Pető Iván (SZDSZ), a kulturális bizottság elnöke nyújtotta be. A képviselő, akinek a korábbi közlése szerint a végrehajtással színházak, újságok válhatnának működésképtelenné, kiemelte: nem gondolja azt, hogy a moratórium meghosszabbítása a megoldás, az csak a probléma elnapolását, ugyanakkor “a nagyobb baj elkerülését” jelenti. Felhívta a figyelmet arra, hogy a probléma nem csak a kulturális területet, hanem például a vidéki fuvarozókat is érinti.
A múlt év februárjában kormányhatározat rendelkezett arról, hogy június 30-ig felül kell vizsgálni a munkavégzésre irányuló jogviszonyok rendszerét. A cél az, hogy ne foglalkoztathassanak vállalkozóként olyanokat, akik valójában alkalmazottak. Az APEH azt tervezte, hogy a határidő lejárta után fokozottan ellenőrzi a vállalkozói szerződéseket. Tavaly az Országgyűlés elfogadta Pető Iván akkori indítványát, amely a színlelt szerződések megszüntetésének határidejét egy évvel, 2005. június 30-ig meghosszabbította. A mostani, új javaslat értelmében az adóhatóság további egy évig nem büntethetné az érintetteket.
Schrenk László, a Pénzügyminisztérium vezető tanácsosa a hétfői ülésen elmondta: a tárca álláspontja az, hogy nem adóigazgatási eszközökkel kell megnyugtató módon rendezni a problémát, hanem foglalkoztatáspolitikai, munkaügyi eszközökkel. Hozzátette: ha újra egy évvel meghosszabbítanák a moratóriumot, megkérdőjeleződne az eredeti törvény célja. Kiemelte, hogy a kormány rövid időn belül másik javaslatot nyújt be. Ismeretei szerint a kormány felkérte a munkaügyi minisztert, hozzon létre munkacsoportot és az dolgozzon ki rövid időn belül indítványt a probléma rendezésére.
Schrenk képviselői kérdésre közölte: az Igazságügyi Minisztériumnak van egy javaslata, amit a Pénzügyminisztérium is támogat, és reményeik szerint a munkabizottság is ez irányban fog lépést tenni. A javaslat lényege, hogy nem egy egész évvel tolódna ki a határidő, csak ez év végéig, és a 2006. évi költségvetési törvényt formálnák olyanná, hogy a kellő források rendelkezésre álljanak – tette hozzá. Schrenk szerint jó, hogy Pető Iván indítványát már tárgysorozatba vették, mert némi átfutási időre minden bizonnyal szükség lesz.
Szabó Zoltán (MSZP) kiemelte, hogy nem támogatja a “hosszabbítgatást”, nagyon helyesnek tartja a törvény célját. A kulturális élet számos szereplőjére nézve ugyanakkor a törvény olyan hátrányokkal jár, hogy szükség van a moratóriumra addig, amíg a kormány nem terjeszti be javaslatát – tette hozzá.