Gazdaság

Inflációs jóslatok

Alaposan lerontották az ez évre vonatkozó inflációs előrejelzéseiket a Reuters körkérdésére nyilatkozó elemzők#<#: konszenzusuk 9,44 százalékos 2001. évi átlagos drágulásról szól, holott egy hónappal ezelőtt még pontosan négy tized százalékponttal alacsonyabbra tették az éves inflációt, "csak" 9,04 százalékot vártak. "A kormány tartja 8-9 százalékos prognózisát" - jelentette ki a hírügynökség sajtótájékoztatóján Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára. Inflációs jóslatok 1Az általános pesszimizmus közepette voltak igazán borulátó piaci elemzők is, akadt olyan cég is, amely egyenesen 1,1 százalékponttal kedvezőtlenebb előrejelzést bocsátott a hjírügynökség rendelkezésére, mint egy hónappal ezelőtt: a ConCorde Értékpapír Rt. vezető közgazdásza, Zsoldos István szerint hónapok óta “felgyülemlett” a korrigálnivalójuk, főként azért, mert most már úgy ítélik meg: a külső hatásokban nem várható javulás. Az eurónak szerintük immár az amerikai recesszió és kamatmérséklés sem használ, a húsárak nőnek, akár csak a finomított olajtermékek, amelyek ára mintha elszakadt volna a nyersolajétól. Eközben a belső, keresleti hatást változatlanul kedvezőtlenül ítélik meg. Török Zoltán, a Raiffeisen Értékpapír Rt. közgazdásza szerint pszichológiai tényezők is hatnak, “átszakadtak a gátak az elemzőkben”, akik eddig az infláció mérséklődésére számítottak.

Velük szemben a GM jelentős mérséklődést vár a második félévre. A tárca elemzője, Török Attila szerint a lényeges inflációs termékcsoportok – szolgáltatások, energia, élelmiszerek, illetve az utóbbiak áremelkedését meghatározó feldolgozatlan termékek – drágulásának növekedése hónapok óta megállt, s ha a csökkenés megkezdődik, az jótékonyan hat az inflációs várakozásokra is.

Az év végi infláció mértéke is értelemszerűen romlott, az éves átlagoshoz hasonló mértékben. Decemberre az elemzők 8,12 százalékos drágulást várnak, ez 0,45 százalékponttal borúlátóbb prognózis a legutóbbinál. A GM 7, a jegybank 6,8 százalékos év végi pénzromlást jelez előre. A kincstári optimizmus megszokott már e kérdésben, a kormány amíg lehet kitart a költségvetésben előirányzott számok mellett, ám a különbség egyre nagyobb a piac várakozása és a kormány – igaz tavaly nyáron – elkészített prognózisa között. A legtöbb elemző (a Reuters által megkérdezettek háromnegyede) nem számít május végéig jegybanki kamatcsökkentésre, s addig várakozásaik szerint az éves állampapírhozam sem mozdul el lényegesen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik