Gazdaság

IDEGENFORGALOM – Apadó aktívum

Az idegenforgalmi ágazat devizabevétele, a Magyar Nemzeti Bank új számítása szerint, 1999-ben 2,2 milliárd dollár volt, 196 millióval kevesebb, mint a megelőző évben. A bevételek 3,4 százalékkal csökkentek, míg a kiadások 6,8 százalékkal nőttek. Az új kalkulációk szerint 1997 óta a pozitív idegenforgalmi egyenleg csökkenő tendenciájú. A jelentős turisztikai marketinget is figyelembe véve valószínűsíthető, hogy 2000-ben az ágazat eléri az előző évi teljesítményt.

A külföldi vendégforgalom tavaly, a koszovói válság miatt, 14,3 százalékkal tovább csökkent. Ennek ellenére a szálláshelyeken regisztrált vendégek száma 1996-óta alig változik, 5,3-5,4 millió fő, a vendégéjszakák számának enyhe csökkenése mellett.

A belföldi vendégforgalom tavaly folyamatosan emelkedett, éves szinten összességében 6 százalékkal. A korábbinál 30 százalékkal többet, jó 13 milliárd forintot költöttek el idehaza a magyar turisták. Jelentős népszerűségre tett szert, s a belföldi turizmus fellendülését is elősegítette, az üdülési csekk rendszere. A felhasználási tapasztalatok azt mutatják, hogy az ezen eszközre fordított állami támogatásnak a duplája kerül vissza az államháztartásba.

A kereskedelmi szálláshelyeken az előző évinél 11,1 százalékkal több bevételt, 71,9 milliárd forintot realizáltak. Az összes bevétel 57 százalékát Budapesten, 11 százalékát a Balaton partján érték el.

Megnőtt a beruházási kedv az igényes, a minőségi turizmust szolgáló idegenforgalmi és kulturális jellegű ingatlanok terén. Jelenleg Budapesten 14 négy- és ötcsillagos szálloda épül. Az év végéig várhatóan mintegy 850 négycsillagos és 200-nál több ötcsillagos szobával bővül a kínálat. Ezzel a Budapesten lévő négycsillagos szobák száma előláthatóan 20 százalékkal, az ötcsillagosoké pedig 10 százalékkal emelkedik. –

Ajánlott videó

Olvasói sztorik