Szeptembertől teljesen kiürül a Budapesti Értéktőzsde nagyterme, amelyben az év eleje óta már egyébként is csak a határidős piacokon folyt a kereskedés. A nyílt kikiáltásos rendszer várhatóan szeptember 10-től végleg befejeződik, s az elavult kereskedési technikát az elektronika váltja fel, ám az új rend csak átmeneti megoldást hoz. A brókerek ugyanis ősszel az azonnali részvénypiacra tervezett MMTS (Multi Market Trading System) számítógépes igénybevételére kényszerülnek az egyéb üzletágakban is. Ez a szakemberek szerint némileg rontja a kereskedés biztonságát, éppen ezért a programot tervező cég csak rövid távon ajánlja ezt az “öszvér megoldást”. A speciálisan a származékos, határidős és opciós piacra tervezett MMTS II. elnevezésű szoftver a remények szerint a jövő év elejére készül el, és akkor megszűnik a nem teljesen megnyugtató állapot.
A szeptember egyébként másik fontos változást is hoz a tőzsde életében. A részvénypiacon használatos MMTS-rendszer nyíltabbá válik, ugyanis a brókercégek közvetlenül is rákapcsolódhatnak a rendszerre. Eddig mágneslemezen vitték fel a vételi és eladási adatokat a számítógépre azért, hogy az esetleges hibákat még a rendszeren kívüli gépeken kiszűrjék. A hálózat megnyitása a brókercégek számára a forgalom könnyebb lebonyolítását teszi lehetővé. A rendszer nyitottságáról továbbra is megoszlanak a vélemények. A jelenlegi programon például a brókercégek figyelemmel követhetik, mely versenytársak bonyolítanak le üzleteket egy-egy részvény piacán. Így könnyedén kiszámíthatják a tendenciákat. A nagyobb befektetési bankok kifejezetten ellenzik, hogy az alkuszok hozzájuthassanak ezekhez az exkluzív információkhoz, s azt szeretnék elérni, hogy csak a tőzsde rendszergazdái láthassák, ki kereskedik például a Mol-, vagy a Matáv-piacon egy adott időben. A tőzsde titkársága egyelőre kategorikusan elutasítja ezeket a kéréseket.
Az MMTS II. bevezetésével lezárul az értéktőzsde eddigi legnagyobb, körülbelül 2 milliárd forintot felemésztő beruházása. A projekttel a szabványosított budapesti értékpapírpiac a világ legmodernebb börzéi közé sorakozik fel. Ám továbbra is gondot okoz a jelentős beruházás megtérülése. (Emlékezetes, hogy annak idején a tőzsde vezetése azért döntött a modernizáció mellett, mert az akkori számítógépes programot csak néhány ezer üzletkötésre fejlesztették ki. A forgalom már 1997-ben többszöröse volt a számítógépes kapacitásnak.) Az utóbbi időben azonban alaposan megtört a forgalom felfutása, s a befektetők visszahúzódásával az alkuszok képtelenek kihasználni a rendelkezésre álló modern infrastruktúrát. –