Minden idők legnagyobb költségvetési többletével zárhatja az idei pénzügyi évet az Egyesült Államok. Az október elsején kezdődő és szeptember 30-án záruló költségvetési év első hét hónapja során a felhalmozott költségvetési aktívum 64,7 milliárd dollár volt. Az előző pénzügyi évben az első hét hónap alatt “csak” 54,7 milliárd dollár gyűlt össze, s a költségvetési időszak egésze 69,2 milliárd dollárt eredményezett. Az idén, mint azt Bill Clinton elnök bejelentette, 79,3 milliárd, 2000-ben pedig 117,3 milliárd dollár költségvetési pluszra számítanak.
Rekordról számoltak be a tengerentúlon a kereskedelmi mérleg tekintetében is, ám ez kevéssé örömteli. Az Egyesült Államok ugyanis márciusban minden eddiginél nagyobb összegű, 19,7 milliárd dolláros havi deficitet halmozott fel a washingtoni kereskedelmi minisztérium közlése szerint. Ez egymás után immár a harmadik havi rekordot jelentette. A kivitel szintén emelkedett, jelezve, hogy az ázsiai piacok a válság múltával lassan magukra találnak, de az export élénkülése sem tudta kiegyenlíteni az évtizedek óta példátlan fellendülést mutató amerikai gazdaság importétvágyát, amelyet az erőteljes hazai kereslet gerjeszt. A hiány mélyülése meglepte a Wall Street-i elemzőket, akik arra számítottak, hogy a februárban mért 19,2 milliárd dolláros havi kereskedelmi deficit után márciusban legfeljebb 18,5 milliárd dollár lesz a különbség az import és az export között. Az év első három havában összesen 55,6 milliárd dollárra rúgott a hiány, szemben az 1998-as első negyed 35,3 milliárd dollárjával. Az elemzők 222 milliárdos deficitet jósolnak az év egészére, míg tavaly mindössze 169 milliárdot mutatott a mérleg.
A márciusi statisztika alapján – ahogyan az már 1994 októbere óta megszokott – továbbra is Japán okozza a legtöbb gondot, ezúttal 6,5 milliárd dolláros negatívummal. A Kínával folytatott kereskedelem 4,1 milliárd dolláros hiánnyal járt, a nyugat-európai üzletek pedig 3,1 milliárddal rontottak az amerikai kereskedelmi mérlegen. –