Gazdaság

A HOECHST ÉS A RHONE-POULENC FÚZIÓJA – Zöld jelzés Kuvaitból

Elhárult a legkomolyabb akadály a német Hoechst és a francia Rhone-Poulenc vegyipari cégek egyesülése elől, miután a múlt hét végén az előbbi cég legnagyobb részvényese, a 24,5 százalékos érdekeltséggel rendelkező, állami kézben lévő Kuwait Petroleum Corporation (KPC) elvi hozzájárulását adta az ügylethez.

Az érintett két vállalat vezetése által még tavaly decemberben elhatározott fúzió tervét a KPC igazgatótanácsa fenntartásokkal fogadta. A testület – élén az olajminiszteri tisztséget is betöltő Szaud Nasszer al-Szabah sejkkel – most egy módosított, de már a Hoechst és a Rhone-Poulenc igazgatótanácsa által is jóváhagyott tervezetre mondott igent.

A részleteiben még nem ismertetett új elképzelés szerint az egyesülés nem egy hároméves folyamat során valósul meg – ahogyan az eredeti tervben szerepelt -, hanem már az idén megtörténik (igaz, ennek teljesíthetőségét illetően számos elemzőnek kételyei vannak). A gyorsítás éppúgy a KPC tulajdonhányada értékének megőrzését szolgálja, mint az, hogy a fúzióval létrejövő új, Aventis nevű vállalatban a felek nem 50-50 százalékkal részesednének, hanem a Hoechst 53 százalékkal, a Rhone-Poulenc pedig 47-tel. Az egyesülés technikailag úgy tervezik lebonyolítani, hogy a Rhone-Poulenc beolvad a Hoechstbe.

A fúzió az egyik legnagyobb ilyen jellegű ügyletnek ígérkezik az európai vállalati szektor történetében. Az Aventis 100 ezer embert foglalkoztat majd, s – a svájci Novartis és az amerikai Merck mellett – világviszonylatban az egyik legnagyobb szereplője lesz az utóbbi években nagyfokú koncentrációt mutató ágazatnak, megelőzve olyan neveket, mint az American Home Products, a Monsanto és az AstraZeneca. –

Ajánlott videó

Olvasói sztorik