Megháromszorozódott októberben a japán folyó fizetési mérleg többlete: az egy évvel azelőtti 338 milliárd jenes szufficit 1081 milliárd jenre (8,3 milliárd dollár) duzzadt. A magyarázat a japán fizetőeszköz novemberben is folytatódó mélyrepülésében keresendő.
Hasimoto kormányfő a sorozatos bankcsődök megakadályozása érdekében a pénzügyi rendszer megtisztítását sürgette. A múlt héten 10 ezer milliárd jenes (körülbelül 80 milliárd dollár) támogatási program kidolgozására szólította fel a kormánypárt szakértőit. Elképzelései szerint a hatalmas összeget kölcsönként folyósítanák a pénzügyi szektornak, fedezetét pedig a folyó költségvetésen kívüli forrásokból teremtenék meg. Az állam eladná a Nippon Telegraph & Telephone (NTT), valamint a Japan Tobacco részvényeit. A két csomag értéke 12,5 ezer milliárd jenre rúghat. Tokiói források szerint ily módon az akció nem veszélyeztetné a kormány másik kitűzött célját, miszerint a költségvetési deficit 2003-ra nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát.
A miniszterelnöki elképzeléseket jól fogadta a tokiói börze: a Nikkei index a bejelentés napján 3,44 százalékkal emelkedett. Tőzsdei körök ugyanakkor más kormánydöntésekre is számítanak: a szigetországban a napokban várhatóan csökkenteni fogják a társasági adó mértékét.
A japán fizetőeszköz árfolyamtrendje egyébiránt továbbra is lefelé mutat: a dollárt a napokban is 130 jen feletti árfolyamon jegyezték a valutapiacokon. Ennek a következménye az egyre duzzadó fizetésimérleg-többlet. Októberben az árucsere 1278 milliárd jenes szufficitet mutatott; az összexport 17 százalékkal nőtt, miközben az import előző évi szintjén maradt. A külföldi pénzügyi befektetések 533 milliárd jenes hozamot produkáltak, szemben az előző év októberének 422 milliárdjával.