Az OECD múlt héten publikált jelentése üdvözli Róma erőfeszítéseinek gyümölcseit: a piac növekvő bizalmát, a politikai és pénzügyi stabilitást. A líra tavaly novemberi visszatérése az Európai Monetáris Rendszerbe (EMS), az ezt követő árfolyam-stabilitás, a hosszú távú kamatok szintje, valamint az infláció megfelelő osztályzatot kaptak az OECD elemzőitől. A legfontosabb maastrichti kritérium, a költségvetés deficitjének csökkentése érdekében tett lépések viszont, bár nem eredménytelenek, egyelőre “soványak” – véli az OECD. Az előrejelzés szerint a hiány jövőre a GDP 3,6 százalékát teszi ki, s ez 0,6 százalékkal több, mint amit az euróhoz való csatlakozás szigorú feltételei előírnak. Más szakértők szerint még az OECD prognózisa is túlságosan optimista; ők 4-4,5 százalékos deficitet jósolnak 1997-re.
Az OECD szerint a költségvetési tisztogatás csak akkor lehet eredményes, ha a kormány valóban következetesen végrehajtja a tervezett intézkedéseket, ugyanakkor a gazdaság ereje elegendő lesz e lépések elviselésére – utóbbit azonban megkérdőjelezi az aktivitás jelenlegi lanyhulása. A harmadik elem pedig a tőkepiacok bizalma, amelyet nagymértékben befolyásol a konvergenciafeltételek teljesülése.
1996 eredményei inkább negatívak voltak Olaszországban. Romano Prodi kormányfő terve, hogy a költségvetési deficit ne legyen több a GDP 5,8 százalékánál, túlságosan optimistának bizonyult: a hiány ennél 1 százalékkal több volt. A GDP gyarapodása viszont jócskán elmaradt a 3 százalékos várakozástól, mindössze 0,7 százalék volt.
A fellendülésbe vetett remények meglehetősen halványak. Az idén a bruttó hazai termék 1,3, jövőre 2,3 százalékos növekedésével számolnak. A munkanélküliség az idén 12,1, jövőre 11,8 százalék lesz, és különösen nyugtalanító a régiók egyenlőtlen fejlődése. Északon az aktív lakosság 7, délen viszont 21 százaléka van munka nélkül.
Ami pedig az olasz államadósságot illeti, az ugyan az 1994-es szinthez képest csökkent: a GDP 125 százalékáról 1996 végére 123 százalékra – ám még ez is több mint kétszerese a maastrichti kritériumnak.