Élet-Stílus

A szeretet jegyében ököllel püfölik egymást karácsonykor – galéria a világ legfurcsább népszokásáról

ERNESTO BENAVIDES / AFP
Két békeharcos a tavalyi, takanakuy alkalmából rendezett ünnepségen a perui főváros, Lima legnépesebb kerületében, San Juan de Luriganchóban.
ERNESTO BENAVIDES / AFP
Két békeharcos a tavalyi, takanakuy alkalmából rendezett ünnepségen a perui főváros, Lima legnépesebb kerületében, San Juan de Luriganchóban.

A szeretet jegyében ököllel püfölik egymást karácsonykor – galéria a világ legfurcsább népszokásáról

Az Andok meredek szikláinak árnyékában nemcsak a levegő ritkább, de az újévi konfliktusok száma is kevesebb. Az itt élő emberek ugyanis azzal a céllal, hogy tiszta lappal indítsák a következő esztendőt, rendszeresen szétverik egymást december 25-én. Fotóválogatás a világ talán legbizarrabb, több évszázada létező karácsonyi népszokásáról.

Az Atlanti-óceán túlfelén, az Andok meredek szikláinak árnyékában, Peruban kell keresnünk a világ legkülönösebb népszokását, aminek keretében az inkák leszármazottjai úgy zárják az óévet, és kezdik tiszta lappal az újat, hogy december 25-én – azaz karácsony első napján – jól összeverik egymást egy alkoholmámortól túlfűtött, három napon át tartó tradicionális mulatság részeként.

Különös, nemde?

A Peru délkeleti részéről induló, és mind a mai napig ápolt hagyomány a takanakuy névre hallgat, és a dél-amerikai ország egyik hegyi tartományából, Chumbivilcasból származik az Atlas Obscura cikke szerint. A takanakuy szó kecsua nyelven azt jelenti, hogy „ütni egymást” – a helyiek pedig úgy rendezik le a konfliktusaikat ilyenkor, hogy a közösség tagjainak gyűrűjében – egy ostorral felfegyverkezett bíró felügyelete alatt – pusztakezes harcban mérik össze az erejüket.

Céljuk, hogy rendezzék a jogi és magánéleti vitáikat, és a csatabárdok elásása után békében indíthassák az újévet.

A harag és az év során felmerülő problémák miatt verekednek. Ez egy rituális küzdelem; amikor vége, alkoholt és chichát (kukoricából, erjesztéssel készült fermentált italkülönlegesség – a szerk.) isznak, és barátok lesznek. Ez is olyan, mint a sport

– mesélte az ünnep egyik résztvevője a portál által idézett két antropológusnak, Máximo Camának és Alejandra Ttito Ticának, akik az eseménysorozat megtekintése után egy tanulmányt is szenteltek a Chumbivilcas fővárosából, Santo Tomásból származó különös szokás bemutatásának.

Az ünnep eredetével kapcsolatban több elmélet is létezik, de a takanakuy valószínűleg egy inka hagyományra vezethető vissza, amire később – a rabszolgának befogott őslakosokat szórakozásként rendszeresen egymásnak ugrasztó – spanyol hódítók is hatottak.

Ez a népszokás azonban nemcsak a testvéri és felebaráti szeretet jegyében kiosztott pofonokról szól, hanem a közös imáról és az önfeledt bulizásról is. És a felvezetés után következzen egy galéria a világ talán legvadabb karácsonyi bulijáról.

Galéria
ERNESTO BENAVIDES / AFP
Bár a hagyomány Peru délkeleti régiójából származik, még a fővárosban, Peruban is megünneplik a takanakuy-t. Az esemény résztvevői pedig nemcsak színes maszkokat húznak ilyenkor, hanem még állatok maradványaiból készített fejdíszeket is viselni szoktak.
Olvasói sztorik