Magyarországon még mindig kevesen érintettek, nagyobb baj, hogy – hasonlóan Európa legtöbb országához – itthon is már csak az AIDS stádiumában fedezik fel a fertőzést – írja a Magyar Idők.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) és a WHO Európai Regionális Irodája szerint a helyzet főleg Európa keleti és északi felén aggasztó, ott jegyezték fel az új esetek csaknem 80 százalékát. Jakab Zsuzsanna, az utóbbi szervezet igazgatója arra figyelmeztetett, ha ez folytatódik, nem fog teljesülni a WHO célkitűzése, hogy 2030-ra felszámolják a világon a HIV-járványt.
Ez nemcsak azért gond, mert így valószínűbb az AIDS-betegség kifejlődése, hanem jelentősen növeli a fertőzés továbbadásának kockázatát is. A 2016-os HIV-/AIDS-adatok azt mutatják, hogy e téren az ötven éven felüliek körében van gond: 65 százalékuk későn tudja meg, hogy fertőzött. Vytenis Andriukaitis európai egészségügyi biztos ezért a korai diagnózis, az anonim HIV-tesztek minél könnyebb elérhetőségét sürgette.
Az adatgyűjtés kezdete, 1985 óta összesen 3344 HIV-esetet, 892 AIDS-beteget vettek nyilvántartásba. Szlávik János szerint a fertőzöttek mintegy 25 százalékát már későn, akár végstádiumú AIDS-esként ismerik csak fel, ezért elengedhetetlen a rendszeres szűrés és a felvilágosító munka kiterjesztése.
A szakember azt is javasolja, hogy minden fiatal, valamint aki gyakran váltogatja a partnereit, évente legalább egyszer csináltasson HIV-tesztet, mert a gyermeket vállaló anyák például csak így lehetnek biztosak abban, hogy nem adják át a fertőzést gyermeküknek.
Magyarországon az ismert HIV-fertőzöttek több mint 90 százaléka kezelésben részesül, és a cél az lenne, hogy a fertőzötteknek is legalább a 90 százalékát időben kiszűrjék. A szakemberek becslése szerint jelenleg csak a HIV-vírust hordozók 30-50 százaléka részesül gyógyszeres terápiában, a többiek valószínűleg nem is tudnak róla, hogy fertőzöttek.