Az első csapatot az amerikai Dana és John Schultz alkotja. A fiatal portlandi házaspár által megálmodott Minimalist Baker alapelvét kiválóan tükrözi a neve: kizárólag olyan fogásokat kísérleteznek ki, amelyek
Nem véletlenül alakult így: egyrészt Dana laktóz- és tojásérzékeny, és azontúl, hogy férjével Johnnal más egészségügyi okokból is kénytelen voltak változtatni az étrendjükön, mindketten odavannak a friss gyümölcsökért, zöldségekért és előszeretettel kombinálják őket fűszerekkel, magvakkal, gabonafélékkel.
Az ételfotók nem véletlenül ragadják meg annyira az ember tekintetét: Dana amellett, hogy a blog tartalmi felelőse és a receptek megalkotója, profi fotósként dolgozik. 2010-ben kezdett blogolni, ezalatt az idő alatt pedig szenvedélyévé vált a receptekkel való bűvészkedés és az ételfotózás. Adott már ki szakácskönyvet és társalapítója egy ételfotózást oktató on-line sulinak, valamint egy gasztroblogírással kapcsolatos kurzusokat vezet. Mindemellett sportőrült, zöldsmoothie-, bor- és kávérajongó, Achilles-sarka pedig a mandulás latte.
Dana arra a kérdésre, hogy honnan nyeri az inspirációt, egy interjúban csak annyit válaszolt:
Hm, nehéz kérdés. Azt kell mondjam, magából az ételből. Minden, amit az adott évszak kínál – a színek, az illatok, a formák – olyan inspirálóak. Az elmém szinte kissé megvadul a receptötletektől, amikor egy termelői piacon sétálgatok. Néha azon töprengek, ha nem készítenék recepteket a blogra, valószínűleg csak szőlőket és almákat fotóznék egész nap. Az étel önmagában olyan szép.”
John kezeli a technikai és designügyeket, az ő feladata a brandpítés és a termékfejlesztés. Az oldalon tippeket is ad ahhoz, miként lehet jól megtervezett, hatékonyan működő és sikeres blogot építeni, egyúttal “egy légi mérföldeket gyűjtő igazi nagypályás”, nem mindennapi utazó, aki feleségéhez hasonlóan bor- és kávéőrült.
A 2012-ben útjára indított Minimalist Baker közönsége kezdetben leginkább Portland, New York és Chicago és ezen metropoliszok vonzáskörzetéből került ki, mára pedig világszerte követik legújabb bejegyzéseiket. Egy évvel azután, hogy a páros belevágott a projektbe, a Minimalist Baker átlagosan 13-14 ezer látogatót vonzott naponta,
jelenleg az Instagramon 307 ezer követőjük van, míg a Facebookon több, mint 81 ezer.
Az elmúlt 4 évben őket sem kerülték el az akadályok, kihívások, de hogy vészelték át a legnehezebbnek tűnő időszakokat is?
“Olyan fontos, hogy legyen valaki, akivel megoszthatod az utaddal kapcsolatos gondolataidat, legyen szó egészséges étkezésről, blogolásról vagy a karrieredről. Olyan hálás vagyok, hogy Johnnal mindent meg tudok beszélni, ha probléma van, együttérző és támogat vagy csak támaszt nyújt, ha különösen rossz napom volt. Találj valakit, akiben igazán megbízhatsz – ez a legjobb tanácsom. Nem kell, hogy az üzlettársad legyen. Lehet az anyukád, egy közeli barát vagy a munkatársad. Oszd meg vele minél gyakrabban az érzéseidet, az aggodalmaidat és az ötleteidet.” – nyilatkozta Dana.
Ennyi beharangozó után következzen végre egy abszolút minimalista, ahogy ők is hangsúlyozzák, pofonegyszerűen elkészíthető fogás a párostól. Ezt a pirított spárgás borsókrémlevest néhány nappal ezelőtt dobtam össze először, és azonnal tudtam, hogy meg kell osztanom veletek. Fél óra alatt elkészül, és még a hozzávalókért sem kell bioboltig szaladni: mivel ezen a héten a szabadidővel igencsak hadilábon álltam, valamennyi hozzávalójáért ezúttal csak a közeli szupermarketig ugrottam le. Így sikerült :-) :
Spárgás borsókrémleves
Hozzávalók (4 adaghoz):
- olívaolaj
- 1 csokor spárga
- 2 bögre zöldborsó
- 4 fokhagyma, felaprítva
- 1 nagyobb póréhagyma
- só és bors
- 1-1,5 bögre mandulatej (lehet zabtej is vagy bármilyen növényi tej)
- 1,5 bögre zöldségalaplé (ha nem lenne kéznél, víz is megteszi, ebben az esetben kicsit hangsúlyosabban kell majd fűszerezni a levest)
- 1/2 citrom facsart leve (opcionális)
fokhagymás kruton:
- 2 bögrényi felkockázott kenyér
- 1/4 bögre olívaolaj
- 1/4 teáskanál fokhagymapor, só, bors, szárított oregánó, bazsalikom
Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. A spárgákat szép sorban helyezzük el egy tepsiben, locsoljuk meg finoman olívaolajjal, hintsük meg sóval és borssal, majd 15 percre tegyük a sütőbe.
Közben közepes lángon hevítsünk fel egy fazékban 2 evőkanál olívaolajat, adjuk hozzá a felkarikázott póréhagymát, a felaprított fokhagymát, némi sót és borsot. Kevergetés mellett pirítsuk a hagymákat kb. 2-3 percig, de legalábbis addig, amíg kellően illatosak és üvegesek lesznek. Vegyük lejjebb a lángot, amikor a fokhagyma barnulni kezd.
Keverjük bele a borsót, a zöldségalaplevet (vagy vizet), a mandulatejet és fűszerezzük még egyszer ízlés szerinti mennyiségben sóval, borssal, majd időnkénti kevergetés mellett forraljuk fel. Ezután vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a spárgát is (néhány szálat tegyünk félre a szervírozáshoz), majd hagyjuk annyira kihűlni, hogy a turmixgépbe önthessük. Turmixoljuk krémesre, majd öntsük vissza a fazékba és lassú tűzön főzzük néhány percig. Miután levettük a tűzről, belekeverhetjük a citromlevet is és ha szükséges sózhatjuk, borsozhatjuk.
Ha krutont is készítünk, akkor miután a spárgák megsültek, a sütő hőmérsékletét először is 180 fokra vegyük vissza, egyúttal pedig egy külön edényben keverjük össze az olívaolajat, a fűszereket és mártogassuk bele a kenyérkockákat. A spárgákhoz használt tepsiben szépen rendezgessük el őket, és tegyük a sütőbe 15-20 percre, amíg aranybarnák lesznek (közben egyszer félidőnél megfordíthatjuk a kenyereket).
Tálaljuk a levest krutonnal, néhány fej ropogós sült spárgával, esetleg vegán parmezán sajttal. Én ezúttal friss mentalevelet is adtam hozzá.