Az Emery Rothként ismertté vált Róth Imre 1871-ben, a most már Szlovákiához tartozó Gálszécsen (Sečovce) született egy zsidó családban. Szülei a helyi vendéglőt vezették, így jólétben éltek, de édesapja 1884-ben bekövetkezett halála után a család hamar elszegényedett, a fiút pedig Chicagóba küldték egy már letelepedett ismerősükhöz.
Hamarosan Imre már egy chicagói építésziroda tanonca volt, huszonkét évesen pedig – már a város vezető építészirodájának számító Burnham & Root műszaki rajzolójaként – részt vett az 1893-as Chicagói Világkiállítás néhány épületének megtervezésében. Ezen munkája kapcsán a fiút egy new york-i építésszel, Richard M. Hunttal hozta össze a sors, aki azonnal átcsábította New Yorkban található irodájába.
Róth hirtelen teljesen más közegben találta magát, de tehetsége itt is megmutatkozott. Hunt 1895-ös halála után egy belsőépítész, Ogden Codman Jr. munkatársa lett, de három évvel később saját építészirodát nyitott. Első megbízásait a város tekintélyes létszámú magyar kisebbségétől kapta, de egész pályafutása során szívesen tervezett számukra – így például a bécsi szecesszió jegyeit és magyar népi motívumokat is felvonultató First Hungarian Reformed Church, amely 1915-ben készült el az Upper East Side magyar negyedében.
A kisebb megbízásoknak köszönhető a fiatal építész hírneve óriási mértékben nőtt, így a századfordulón felkérték a Hotel Belleclaire megtervezésére, amely tíz emeletével első komoly munkájának számított. Az 1903-ban elkészült, a szecesszió jegyeit mutató épület acélvázzal rendelkezik, így akár felhőkarcolónak is tekinthetjük.
A Beaux Arts és Art Deco stílusokat képviselő építész nevéhez fűződik kora legmagasabb, lakóháznak épült felhőkarcolója, a negyvenkét emeletes Ritz Hotel Tower is, mely 1925 óta gazdagítja New York látképét.
Fő műveit a Central Park nyugati oldalán találhatjuk: ezek egyike az 1929-es Beresford ház, amely reneszánszt idéző szobraival és terrakotta burkolatával művészi értékeit tekintve is kiemelkedik a környezetéből, de említésre méltó a város első ikertornyos épülete, az 1930-as San Remo, valamint az 1931-es Eldorado is.
Feleségétől, Ella Grossmanntól négy gyermeke született, két fia, Julian (1901-1992) és Richard (1904-1987) pedig követte a szamában. A gyermekek hamar apjuk cégénél kezdtek dolgozni, mely 1947-től az Emery Roth & Sons nevet viselte.
Roth 1948-ban, hetvenhét évesen hunyt el, irodája viszont továbbra is az élvonalban maradt. Több nagy irodaház-projektben vettek részt, így a Pan Am Building (1963) és a World Trade Center (1966-1973) tervezéséből is kivették a részüket. Az Emery Roth & Sons 1996-ban ment csődbe, de az alapító dédunokája, Richard Lee Roth továbbra is építészként dolgozik Dél-Floridában.
Emery Roth épületei még ma is üde színfoltot jelentenek a 8,4 milliós város sokszor tömött utcáin. Íme néhány a megvalósult tervek közül: