Élet-Stílus

Több cigi, kevesebb szex

Minél többet dohányzik valaki, annál nagyobb az impotencia veszélye. A füstmentes világnapon érdemes elgondolkodni, milyen kockázatai vannak a cigarettának.

Korunk leggyakoribb szenvedélybetegsége, a dohányzás Magyarországon évente 35 ezer ember életét követeli, 10-ből két halál a cigivel hozható összefüggésbe. A személyenkénti cigarettafogyasztás Magyarországon duplája a világátlagnak, vagyis fejenként meghaladja az évi háromezer szálat – figyelmeztet a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT).

Több sokkoló videó is van a neten arról, mit okoz a dohányzás. Az egészséges és dohányos tüdő közti különbséget például itt láthatja, ha elmúlt 18 éves.

Nők és férfiak is megérzik az ágyban 

A tüdőrák mellett azonban számos egyéb érv szól a dohányzás ellen. Ezek között van a ritkábban emlegetett impotencia is. A magyarázat pedig elég kézenfekvő: a cigaretta súlyosan károsítja az érrendszert is, a merevedéshez pedig az erek és a vérellátás akadálytalan működésére is szükség van. Az impotencia leggyakoribb oka, hogy a beszűkült hajszálerek nem képesek ellátni a péniszt elegendő vérrel, így időnként vagy akár tartósan is képtelen lesz a merevedésre.

A nők sem csak a férfi merevedési zavarában tapasztalhatják meg a dohányzás káros mellékhatását az ágyban, hiszen a klitorisz nem megfelelő vérellátása is problémát okozhat.

Kutatások is bizonyítják a cigi szexben jelentkező negatív hatását. Egy felmérésben például a 116 impotens férfiból 108 dohányzott. Egy másik vizsgálat szerint akik maximum egy doboz cigarettát szívnak naponta, 24%-kal nagyobb valószínűséggel lesznek impotensek, mint a nemdohányzók, míg a naponta 20-nál több cigarettát elszívóknál ez az érték 39%. Ha kíváncsi többre is, kattintson ide.

Méregdrága

Egy tavaly megjelent magyar felmérés szerint egyébként a dohányosok egy hónapban átlagosan 17 800 forintot költenek cigarettára. Kitartó dohányzással egy lakás ára is elfüstölhető – derül ki a videóból: 

Füstmentes világnap

1971-ben Massachusetts állam kormányzója, Arthur P. Mullaney arra kérte a helyi dohányosokat, hogy egy napig ne gyújtsanak rá, és a pénzből, amit aznap cigire költöttek volna, támogassanak egy középiskolát. Öt évvel később már az Amerikai Rákellenes Társaság is meghirdette a mozgalmat és sikerült is egymillió embert rábírniuk, hogy egyetlen napra bírják ki dohányzás nélkül. Később minden állam, sőt az Egészségügyi Világszervezet is csatlakozott és azóta minden november 17-e „Smokeout Day”.

Az utolsó szál cigi után

– 8 órával helyreáll a vér oxigénszintje,

– 24 órával kiürül a szén-monoxid a szervezetből,

– 48 órával kiürül a nikotin is, erősebbek lesznek az ízek és az illatok,

– 72 órával könnyebbé válik a légzés,

– 2-12 hét múlva javul a vérkeringés, könnyebb lesz a séta és a futás is

– 3-9 hónap múlva teljesen megszűnnek a köhögési rohamok, a mozgás közben fellépő fulladások

– 10 év múlva felére csökken a a tüdőrák kockázata

www.leteszemacigit.hu:

– azoknak, akik dohányoznak és leszoknának

– azoknak, akik dohányoznak és nem is akarnak lemondani 

– az egykori dohányosoknak

– és a passzív dohányosoknak. 

Olvasói sztorik