Egy pulyka lett három koronásdaru dajkamajája a Nyíregyházi Állatparkban – közölte a sóstógyógyfürdői üdülőhelyen lévő intézmény osztályvezetője, sajtószóvivője csütörtökön az MTI-vel.
Révészné Petró Zsuzsa elmondta, hogy a pótmamára azért volt szükség, mert az állatkert gondozói az özönvízszerű esőzések miatt kénytelenek voltak kivenni a szürkenyakú koronásdaruk szabadban lerakott fészkéből a tojásokat. Tartottak attól, hogy a rossz időjárás következtében – az egyébként rendkívül bizalmatlan darvak, amelyeknek a kotlásukhoz háborítatlan környezetre van szükség – sorsára hagyják tojásaikat.
Szokatlan családi kép és rekord
A tojások egy pulykakotló alá kerültek, s egy hónap után három darufióka kelt ki. A gyorsan gyarapodó kis darvak mindenhová követik pulykadajkamamájukat, amely a látogatók előtt magabiztosan terelgeti őket az állatpark madárerdejében.
A szóvivő hozzáfűzte, hogy közben a koronásdaru pár újra fészket rakott, s a maguk által keltett tojásokból szintén három fióka kelt ki. Így a madarak – emelte ki Révészné Petró Zsuzsa – az idén rekordot döntöttek a hat utód létrehozásával.
Így néz ki egy “normális” koronásdaru-család (a Fővárosi Állat- és Növénykert röpdéjében)
Fotó: MTI / Kovács Attila
A fiókák nemcsak méretükkel, hanem színűket is tekintve jelentősen különböznek az anya- és apamadártól, homokszínű tollazatuk pihés és fejükön sincs még tollkorona, amelyről a faj a nevét kapta.
Az aranyszínű fejdíszt viselő szürkenyakú koronásdarvak (Balearica regulorum) a legimpozánsabb látványt nyújtják a Nyíregyházi Állatparkban. A nászuk idején vad táncot lejtenek és harsányan kiáltoznak. A koronásdarvak az eocén időszakában, 34-55 millió évvel ezelőtt már léteztek – tette hozzá a Nyíregyházi Állatpark sajtószóvivője.