Élet-Stílus

Karácsonykor se adjon tippet a bűnözőknek!

A közösségi oldalakon megosztott drága ajándékok fotói is jó ötleteket adnak a betörőknek, tolvajoknak. A bóvli égősor is kellemetlenné teheti az ünnepet. Jó tanácsok a bosszúságok elkerülésére.

Az Országos Kármegelőzési Program résztvevői: az Aegon Biztosító az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) szakemberei 13 pontban foglalták össze vagyonvédelmi tanácsait az ünnepek előtt. A lakás védelme mellett arra is felhívják a figyelmet, hogy a nagy örömünkben közzétett fotóink árulkodhatnak arról, ha olyan értékünk van, amire a bűnözők utaznak és azt is érdemes titokban tartani, ha nem vagyunk otthon hosszabb ideig

  1. Ha van rá lehetőségünk, cseréljük ki a bejárati ajtót minősített biztonsági ajtóra, és válasszunk minél biztonságosabb nyílászárókat. Megnehezíthetjük a betörők dolgát, ha több, különböző típusú ajtózárat szerelünk fel.
  2. Az ablakon keresztüli behatolás ellen ráccsal, biztonsági üveggel vagy betörés-késleltető fóliával védekezhetünk. Célszerű felszerelni az ablakokra kilincszárat is, kiegészíthető védelemként pedig elektronikai jelzőrendszert, mozgás- és nyitásérzékelőket, távfelügyeleti rendszert telepíteni.
  3. Mivel a bűnözőkk gyakran a ház környékén található eszközöket, ablakhoz közel álló ágakat, kerítéselemeket használnak a bejutáshoz, ezeket az eszközöket mindig zárjuk el, az ablakhoz közel álló ágakat pedig vágjuk vissza.
  4. A lakásajtót, kaput akkor is tartsuk zárva, amikor otthon tartózkodunk.
  5. Értéktárgyainkat – táskát, kocsikulcsot, pénztárcát, igazolványokat – ne hagyjuk a bejárati ajtó, a nyitott ablak közelében.
  6. Ha hosszabb-rövidebb időre elutazunk, kérjük meg valamelyik ismerősünket vagy egy polgárőrt, hogy távollétünkben ürítse ki a postaládánkat.
  7. A betörők kedvelik a sötét, elhagyatott területeket. A mozgásérzékelős lámpa elbizonytalaníthatja őket, mert arra utal, hogy a háznál vigyáznak a biztonságra.
  8. A szomszédok értékeire is figyeljünk! A kölcsönösség a hatékony megelőzés záloga.
  9. A ház, lakás, nyaraló kulcsait ne rejtsük el az ajtó közelében – a lábtörlő alá, vagy a virágcserépbe –, mert a bűnözők ismerik a „dugi” helyeket!
  10. A közösségi oldalakon megosztott információk is ötletet adhatnak a lopásokhoz, betörésekhez. Az utazásról készített képek, élménybeszámolók megosztását halasszuk a visszaérkezés utánra. A nagy értékű karácsonyi ajándékokról készült képeket sem tanácsos kitenni a közösségi oldalakra!
  11. Tudta Ön, hogy egy lakás nappalija körülbelül negyven másodperc alatt ég le? Éppen ezért kiemelten figyeljünk rá, nehogy egy rövidzárlat komoly károkat okozzon, ha elmegyünk otthonról.
  12. Az adventi koszorú gyertyáit, a mécseseket, illatosítókat tegyük biztonságos, nem éghető alátétre. Ha nyugovóra térünk vagy elmegyünk otthonról, mindenképp oltsuk el ezeket, a karácsonyfa égőit pedig kapcsoljuk le.
  13. A karácsonyi égősorokat szaküzletekben vásároljuk meg. A piacokon, utcai árusoktól vásárolt termékek jellemzően nem rendelkeznek érintésvédelmi tanúsítvánnyal, és zárlatot okozhatnak, amely lángra lobbanthatja a karácsonyfát és vele az egész lakást.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik