Élet-Stílus

Megjósolható, mikor halunk meg?

Abból, hogy valaki éjjeli bagoly vagy hajnali pacsirta, sok minden kiderül. Egyes vélemények szerint, még a halálunk időpontja is.

Azt, hogy valaki melyik embertípusba tartozik, érdemes lenne figyelembe venni a váltott műszakban dolgozók beosztásánál vagy az egészségügyi kezelések tervezése során. A belső biológiai óra szabályozza a szervezet élettani működését, és a magatartást is, például mikor szeretünk aludni, mely napszakban vagyunk szellemi teljesítményünk csúcsán. Szintúgy befolyásolja, hogy szervezetünk mikor védtelen az olyan betegségekkel szemben, mint a szélütés vagy a szívroham. A témában napvilágot látott korábbi munkák ikervizsgálatok és állatkísérletek segítségével térképezték fel azokat a génváltozatokat, melyek meghatározzák, hogy ki melyik csoportba tartozik.

Dr. Andrew Lim és a Beth Israel Diakonissza Egészségügyi Központ (New York, Egyesült Államok) munkatársai azt tanulmányozták, hogy az idősebb egyének miért szenvednek alvási problémák miatt. A Chicagói Egyetem munkatársaival együttműködve a vizsgálatban 1200, 60 éves kornál idősebb egyén vett részt, akik neurológiai és pszichiátriai vizsgálaton estek át.

A vizsgálat eredeti célja a Parkinson-kórt és az Alzheimer-kórt felvezető tényezők azonosítása volt, ehhez fel kellett venni az alanyok alvási-ébrenléti mintázatát is. A résztvevők halálukat követően agyukat vizsgálatra ajánlották fel, azonban a halált megelőző alvási-ébrenléti görbék új irányt adtak a kutatásnak: Lim és munkatársai DNS-elemzést végeztek, mely eredményeket fiatal alanyokon erősítettek meg. Felfedezték, hogy a “Period 1” nevű gén melletti nukleotid alapvetően befolyásolja az alvás és az ébrenlét folyamatát. A kérdéses pozícióban 60 százalékban adenin, 40 százalékban guanin van, azonban mivel minden sejt két egyforma kromoszómát tartalmaz, ezért ennél nagyobb a változatosság.

Ha szeretné tudni, mindez hogy befolyásolja a halál időpontját, kattintson ide.

Forrás:

Megjósolható, mikor halunk meg? (Házipatika)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik