Lapunk sorozatában arra kértük fel az általunk legjobbnak tartott hazai éttermek séfjeit, hogy hozzáférhető alapanyagokból, és otthon megvalósítható technológiákat választva ajánljanak izgalmas ételeket, hogy a főzés ne nyűg legyen, hanem inkább egy igazi hétvégi program akár az egész család számára.
A karácsonyi rendhagyó részben az Erzsébet körútról a Bock Bisztró séfje, Bíró Lajos ad tanácsot a FigyelőNet olvasóinak az ünnepi menühöz. A főszakács ezúttal végig halételeket készít, de elszakad a magyar hagyományoktól, amennyiben a klasszikus halászlé helyett Normandiai hallevest választ, emellett a lazactatár ugyancsak egzotikumnak számít a hazai gyomroknak, a balatoni fogas azonban már a magyar konyha legszebb tradícióját idézi. A séf szerint ezután ehetünk akár pár szelet bejglit is, de ezt úgyis mindenki a családi receptek alapján készíti el.
Normandiai halleves
Hozzávalók 4 személyre
15 dkg Fogasfilé (halszelet)
30 dkg Polip
4 db Tigrisrák
12 db fekete kagyló
10 dkg vegyes zöldség
1 csokor petrezselyem
fél póréhagyma
4 gerezd fokhagyma
2 babérlevél
1 csipet sáfrány
1 dl fehérbor
1 dl tejszín
fél citrom
Alapléhez:
50 dkg édesvízi halak csontja
3 dl polip főzőlé
10 dkg rákvaj
Fél póréhagyma
10 szem egész bors
50 g karikára vágott vegyes zöldség
Rákvajhoz:
10 dkg vaj
20 dkg rákpáncél
3 cl konyak
1 dl fehérbor vagy alaplé
Az alaplé alapanyagaiból só hozzáadása nélkül fél óra alatt alaplevet főzünk, állni hagyjuk, majd leszűrjük. A zöldségeket vékonyra (julienne-re) vágjuk és kevés rákvajon a finomra vágott póréval megpirítjuk, rátesszük a zúzott fokhagymát, sáfrányt, babért és felöntjük az alaplével, illetve a fehérborral.
A rákvaj elkészítéséhez vajban rákpáncélt pirítunk, majd vegyes zöldségeket. Konyakkal flambirozzuk, majd 1 dl borral vagy alaplével felöntjük. Az egészet ezután visszafőzzük egészen addig, amíg csak az aromatizált vaj marad. Ezt leszűrjük, és elkészültünk az alapkészítménnyel. Ezt pár napig hűtőben is tárolhatjuk. Egy-egy szelet sült halra olvasztva is remek ízt ad.
Visszatérve az ételünkhöz: felforrás után beletesszük a kagylókat, a megvágott polipot, a fejes rákot és a halfilét. (Az egész polipról a lábakat előzőleg levágjuk, és azt rézsútosan szeleteljük.) Három perc múlva dúsítjuk a tejszínnel, belecsavarjuk a fél citrom levét, és utóízesítjük sóval, borssal.
—-Avokádós lazactatár—-
Hozzávalók 4 személyre
50 dkg lazac filé
7,5 dkg tengeri só
5 dkg cukor
1 evőkanál apróra vágott kapor
1 evőkanál frissen őrölt fekete bors
1 evőkanál vodka
1 db avokádó
Legalább fél kilogramm lazacfilé a belépőszint. Kevesebbel nem is érdemes bíbelődni. Ebből viszont mindenképpen frisset kell vásárolni.
A fűszereket egy tálban összekeverjük. A lazacfilét kettévágjuk. A fűszerkeverék negyedét egy akkora tál aljára szórjuk, amelybe pont belefér a lazacfilé fele. Ezt bőrével lefelé helyezzük a tálba. A megmaradt fűszerkeverék kb. felét rászórjuk a halra, majd ráfektetjük a másik filét bőrével felfelé, amelyet a maradék fűszerrel borítunk. Fóliával letakarjuk a tálat, és nehezékként konzervet teszünk rá. Hűtőben marináljuk minimum 24, maximum 48 órát, tizenkét óránként forgatva a szeleteket.
A marinálási idő leteltével szárazra töröljük a lazacot, és apró kockákra vágjuk. Az avokádót meghámozzuk, magját kiemeljük. Egy villa segítségével összetörjük, vagy felkockázzuk, lime-levet, sót, borsot, olívaolajat adagolunk hozzá és jól elkeverjük. Mindezt azonban csak a tálalás előtti pillanatban tesszük meg. A gyűrű forma alján elhelyezzük a pasztellzöld krémet. Erre kerül a lazac, a tetejére pedig ízesíett salátalevelek.
—-Balatoni fogasfilé velővel—-
hozzávalók 4 személyre
80 dkg balatoni fogas
50 dkg vaj
1 dl olívaolaj
4 db csontvelő karika
6 gerezd fokhagyma
4 dl alaplé
50 dkg burgonya
4 szelet rozskenyér
A főétel egészen egyszerű. A halat megsózzuk, megborsozzuk, teflon serpenyőben az olíván – csak a bőrös oldalán – piros ropogósra sütjük. A nyers vajat rámorzsoljuk és 200 Celsius-fokos sütőben 6-8 percig készre sütjük, ezután 3 percet meleg helyen pihentetjük. Alaplében 2 gerezd fokhagymával a csontvelőkarikákat 15 percig főzzük. A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk, petrezselyemmel és vajjal összerázzuk, sózzuk, borsozzuk.
A kenyérszeleteket megpirítjuk és a tányérra helyezzük. Rátesszük a halat, mellé a csontvelőt, és egy gerezd fokhagymát. Sült citrom karikát kínálunk hozzá. A citromot ehhez pucoljuk meg, vágjuk vastag szeletekre, és abban a serpenyőben, amelyikben a fogast sütöttük pirítsuk meg magas hőfokon rövid idő alatt, nehogy megfonnyadjon. Ez a citrom különösen ízletes lesz majd a halra csavarva. Díszítésként egy petrezselyemszárat betehetünk egy pillanatra a forró olajba, és rátehetjük ezt is az ételünkre.