Élet-Stílus

Összeomlott a brit ingatlanpiac

Az „összeomlás oka a jelzálog-finanszírozás szinte teljes elapadása – derült ki a vezető brit ingatlanforgalmi piacfigyelő intézet kedden közzétett friss felméréséből. Szakértői előrejelzések meredek árzuhanást is jósolnak a következő két évre.

Az Okleveles Ingatlanszakértők Királyi Intézete (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) által kiadott új összesítés szerint soha nem volt ilyen kevés adásvétel a brit ingatlanpiacon azóta, hogy ezek a havi felmérések 1978-ban elkezdődtek. Az intézet mérési módszere azt veti össze, hogy a kötelékébe tartozó ingatlanügynökségek szakértői saját területükön hány lakásügyletről számolnak be.

Hasonlít az amerikai piacra

A kedden megjelent új felmérés szerint az utóbbi három hónap átlagában az egy-egy adatszolgáltató szakértőre jutó ingatlan-adásvételek száma 12,7 volt, ez mélységi rekord. Sok területen az ügynökségek heti egynél kevesebb eladási átlagról számoltak be.

A RICS jelentése szerint a “tranzakciók összeomlása” tükrözi, hogy sok vásárló továbbra sem tud jelzálog-finanszírozáshoz jutni a folyósítási feltételek rendkívüli megszigorítása miatt.

Nagy-Britanniát – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságot, a világ negyedik számú gazdaságát – a többi európai országnál messze nagyobb mértékben sújtja az amerikai nem elsőrendű – subprime – jelzálogadósi körből kiindult likviditási válság. A brit lakóingatlan-szektor finanszírozása ugyanis hasonló felépítésű, mint az amerikaié: tízmilliók tartoznak igen jelentős jelzálog-kötelezettségekkel a bankoknak, és e hitelek fedezete maga az ingatlan, és a pénzintézetek egy része nem betétekből, hanem maga is piaci hitelekből finanszírozza hitelezését.

A brit ingatlanárak – az amerikai folyamathoz hasonlóan – többévi rendkívül meredek felfutás után most már nagy ütemben csökkennek: a legutóbbi országos felmérés 10 százalékos átlagos árzuhanást jelzett tizenkét havi összevetésben. Ez 1990 óta a legnagyobb éves lakóingatlan-áresés a brit piacon.

25 százalékot zuhanhatnak az árak

A legnagyobb brit jelzálog-kölcsönző, a Nationwide igazgatója a héten azt jósolta, hogy a brit ingatlanárak a tavaly őszi csúcshoz képest 25 százalékot is zuhanhatnak, mire elérik a mélypontot.

Szakértők szerint az ilyen ütemű lakásár-defláció már felidézi a “negative equity” tömeges előfordulásának korábbról jól ismert rémét. A kifejezés azt jelenti, hogy a lakóingatlan értéke – a jelzálogkölcsön fedezete – az ingatlanra felvett jelzáloghitel összege alá csökken; ilyen esetekben a jelzálog-folyósító bankok rendszerint további fedezetet követelnek az adóstól. Ha az adós ezt nem tudja nyújtani, a bank visszabirtokolhatja az ingatlant.

A brit gazdaságról az ingatlanszektoron kívülről is mind riasztóbb hírek látnak napvilágot.

Alistair Darling brit pénzügyminiszter – általános piaci megdöbbenést keltve, és a fontnak meredek árfolyamveszteséget okozva – a minap egyenest azt mondta: a brit gazdaság hatvan éve nem volt olyan rossz állapotban, mint most.

Nem sokkal később a fejlett ipari térség gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezete (OECD) közölte, hogy új előrejelzése szerint a brit gazdaság még az idén recesszióba süllyed. A szervezet azzal számol, hogy a brit GDP-érték a harmadik negyedévben, éves összevetésben 0,3 százalékkal, a negyedikben 0,4 százalékkal csökken.

David Blanchflower, a Bank of England – a brit jegybank – pénzügypolitikai tanácsának egyik befolyásos tagja nemrég kijelentette, hogy a brit recesszió szerinte jó eséllyel már meg is kezdődött, és egy évnél tovább, négy-öt negyedévig is eltarthat.

A brit statisztikai hivatal már a múlt hónap végén jelentette, hogy a brit gazdaság növekedése 63 negyedévi – vagyis csaknem 16 évi – megszakítatlan bővülés után leállt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik