Élet-Stílus

Akadálymentesítés madaraknak

Évente több száz madár leli halálát a távvezetékeken: tavaly több mint 600 elhullott állatot találtak a madarászok. Az így elpusztult védett madarak eszmei értéke meghaladta a 25 millió forintot. A zöldtárca, az MME és az áramszolgáltatók összefogásával 2020-ig átalakítják a veszélyes vezetékszakaszokat – példátlan együttműködés az unióban.

A különböző feszültségű szabadvezetékek kétféle módon okozhatják madarak halálát vagy sérülését: nekirepülhetnek a vezetéknek, vagy áramütés érheti őket, amikor oszlopra ülnek. Az előbbi eset elsősorban magasfeszültségű vezetékek esetében jellemző, míg az áramütés tipikusan a kis- és középfeszültségű (10-35 kV) vezetékeken jelent veszélyt – közölte a Magyar Madártani Egyesület (MME).

Az áldozat - KÉPGALÉRIA!

Az áldozat – KÉPGALÉRIA!

A rendszeres áldozatok között védett és fokozottan védett, illetve uniós szinten is kiemelkedő oltalomban részesülő fajok vannak. Ilyen például a túzok, daru, amely repülés közben ütközik a vezetékbe, illetve a vezetékre, oszlopokra telepedő parlagi sas, kerecsensólyom és a kék vércse, amelyeket áramütés öl meg. Nagy a veszteség gólyaállományunkban is, különösen amióta az állatok jelentős része a falusi vezetékoszlopokra helyezte át fészkét. Ez a körülmény számos probléma forrása mind a gólyák, mind az áramszolgáltatók számára.

Az elmúlt évtizedekben ugyanakkor jelentős erőfeszítések történtek a veszteségek csökkentésére: mára több mint 50 ezer középfeszültségű oszlopot szigeteltek állami és civil természetvédők, továbbá az áramszolgáltató vállalatok együttműködésének köszönhetően. Sok még azonban a tennivaló: az ország területén található mintegy 645 ezer középfeszültségű szabadvezeték-oszlop mintegy egyharmada jelenthet veszélyt a madarakra.

Madárbarát oszlop - KÉPGALÉRIA!

Madárbarát oszlop – KÉPGALÉRIA!

Az ütközés miatti pusztulás megelőzésére kidolgozott egyik módszer a veszélyes vezetékeken foszforeszkáló, kisebb légmozgás esetén is forgó „madáreltérítők” kihelyezése. A módszer hazai bevezetése azokon a területeken indokolt, ahol koncentráltan fordulnak elő például túzokok és darvak. A természet és a madarak védelmében született a február 26-án aláírt Akadálymentes Égbolt elnevezésű megállapodás: a környezetvédelmi minisztérium (KvVM), az MME, és a magyarországi áramszolgáltatók önkéntes együttműködése példátlan az Európai Unióban.

A KvVM az áramszolgáltatók számára átadják azoknak a vezetékszakaszoknak a pontos térképi lehatárolását, amelyek madárvédelmi szempontból veszélyesnek minősíthetők. Az áramszolgáltatók az érintett vezetékszakaszokat prioritási kategóriákba fogják besorolni, és 2020 januárjáig madárvédelmi szempontból átalakítják. A munkálatok finanszírozását hazai és uniós természetvédelmi keretekből, illetve az áramszolgáltatók – DÉMÁSZ, ELMŰ-ÉMÁSZ, E.ON.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik