Közel 30-an írták alá tegnap éjjel a ferihegyi repülőtéren azt a nyilatkozatot, amely szerint saját felelősségükre utaznak Kenyába. Harkai Zoltán, az egyik utas az InfoRádiónak nyilatkozva úgy vélte, hogy semmi baj nem érheti őket.
A Kenyába tartók több mint fele visszamondta az utat, csaknem harminc fő azonban a Külügyminisztérium figyelmeztetése ellenére is elment. Közéjük tartozott B. István is, aki azt mondta: egyáltalán nem fél az úttól. “Beszéltem a kinti idegenvezetővel, és azt mondta, hogy semmi probléma nincsen. Máskor nem tudok menni, úgyhogy ennyi “- jelentette ki. Hozzátette: azt a nyilatkozatot, amely szerint saját felelősségére utazik, úgy írta alá, hogy el sem olvasta.
Volt azonban olyan is, aki a repülőtéren mondta le az utazást. Ebben az esetben, az utazási irodák vagy visszaadták az útért kifizetett összeget, vagy másik utat ajánlottak fel ügyfelüknek.
Eszkalálódhat a helyzet (fotó: MTI/EPA)
Nem ajánlatos az utazás
Kenyában a december végi választások nyomán kitört fegyveres zavargások miatt a biztonsági helyzet kiszámíthatatlan; az oda utazás jelenleg olyan mértékű kockázatot rejt, hogy a Külügyminisztérium az utazást nem javasolja, és az országot az „I. Nem javasolt utazási célországok és térségek” kategóriába sorolja – olvasható a Külügyminisztérium honlapján.
A Külügyminisztérium – a nairobi magyar nagykövetség segítségével – folyamatosan figyelemmel kíséri az eseményeket, és azok függvényében változtathat az ajánláson.
A franciák maradnak, a hollandok hazajönnek
Szerdán a kenyai turisztikai hivatal optimista hangvételű közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy “a legtöbb övezet, ahol zavargások törtek ki, messze esik a turisták által látogatott térségektől”.
A londoni külügyminisztérium felhívta a Kenyában nyaraló britek figyelmét, hogy az ország mely térségeit kerüljék el. A francia turistákkal az utazási irodák felvették a kapcsolatot, a nyaralók túlnyomó többsége nem akarta azonnal elhagyni Kenyát. A Thomas Cook utazásszervező cég holland irodája bejelentette, hogy már szervezi a jelenleg Kenyában tartózkodó 258 holland turista hazautazását.
Bármi lehet
Megkezdődött a csütörtökre meghirdetett ellenzéki tüntetéssorozat Nairobiban. Kenyai rendőrök könnygázt és vízágyúkat vetettek be a főváros, Nairobi egyik fontos körforgalmú csomópontját eltorlaszoló tüntetők ellen. A megmozdulás részvevői Mwai Kibaki államfő vitatott újraválasztása ellen tiltakoznak.
A kormány betiltotta a tüntetéseket, és nagy erőket vont össze a fővárosba a megmozdulások meghiúsítására. Lőfegyverrel ellátott rohamrendőrök ezrei járőröznek a kenyai főváros utcáin, és vették körül Nairobi egyik legnagyobb parkját, ahová az ellenzéki szervezők a tüntetéssorozat központi eseményét, a tiltakozó nagygyűlést tervezik.
Raila Odinga ellenzéki vezető, aki Kibaki fő ellenfele volt a múlt heti elnökválasztáson, felszólította híveit, hogy rendezzenek csütörtökön tömegtüntetéseket a fővárosban, tiltakozzanak Kibaki újraválasztása ellen, mert szerinte az államfő választási csalással jutott újabb elnöki megbízatásához. Azt mondta egy szerdai nyilatkozatában, hogy egymillió embert vár a tiltakozó megmozdulásokra.
Humanitárius szervezetek adatai szerint az egy hete tartó zavargásokban, politikai, etnikai, törzsi villongásokban már mintegy 300 ember vesztette életét és százezer kényszerült elmenekülni otthonából.