Élet-Stílus

Kézivébé: történelmi vereséggel búcsúztunk

A csalódást jelentő nyolcadik helyen végzett a magyar női kézilabda-válogatott a franciaországi világbajnokságon, miután a zárónapon 37-36-ra kikapott az angolai csapattól.

A kora reggeli kezdés inkább az angolaiakat fogta meg, akik már azzal túlteljesítették a tervet, hogy történetük során először – és első afrikai együttesként – bekerültek a legjobb nyolc közé. A magyarok legutóbb tíz éve nem jutottak az első hatba.

Szamoránsky és Tóth révén a magyaroknak sikerült 3-3 után ellépni, negyedóra elteltével már 10-6 volt az állás. Az afrikaiak sokat cseréltek, de ezzel csak azt érték el, hogy nem nőtt tovább a hátrányuk.


Kézivébé: történelmi vereséggel búcsúztunk 1

Fájó vereség az utolsó meccsen (MTI)


Németh András szövetségi kapitány együttese a biztos vezetés tudatában kicsit elkényelmesedett, nem összpontosított eléggé, főleg a hátsó alakzat lazult fel (16-15). A góllövőlista első helyéért harcoló Görbicz a szünet előtt ismét belelendült, és újra távolodott egymástól a két válogatott.

A védelmünk mintha pályán se lett volna

A fordulást követően felváltva estek a találatok, és szinte minden támadás eredményes volt. Aztán Trindade emberelőnyben belelendült, és a 37. percben egyenlített (24-24). Azonos létszámban fej fej mellett haladt a két együttes, ám a rivális nem tudott fordítani. A védelmek továbbra sem jeleskedtek, rengeteg gól esett.

Öt és fél perccel a vége előtt – a sokat vállaló Marcelina Kiala révén – először a meccs folyamán fordított az angolai alakulat, amely újabb emberelőnye alatt 36-34-re ellépett. Aztán Kirsner és Vérten is betalált (36-36), de Görbicz ziccert rontott, és megint Angola vezetett.

Maradt tíz másodperc, és emberelőnybe került a magyar csapat, amely időt kért. Az utolsó kombinációból azonban nem született gólt, így Angola története során először – öt vereség után – legyőzte a magyar együttest.

Csalódott a kapitány

A Németh-gárda nem teljesítette a minimális célkitűzést, nem végzett a legjobb hétben (ráadásul a vb-n az utolsó négy találkozóját elveszítette), ám szerepelhet a március 28. és 30. között sorra kerülő olimpiai selejtezőn.

Németh András: “Nagyon sajnálom, hogy nem sikerült teljesíteni a célkitűzést, és a legjobb hét között végezni. A játékosok nem tudtak egymásért küzdeni, nem voltunk igazi csapat. Így aztán az a szégyen is megesett velünk, hogy Angolától kikaptunk. Pedig a legjobb négy között szereplőkkel – akikkel találkoztunk a vb-n – jó a mérlegünk: legyőztük a románokat, döntetlent játszottunk a németekkel, és egy góllal kaptunk ki az oroszoktól. Csak éppen a papíron nálunk gyengébbek ellen nem ment, mert képtelenek voltunk a pályán harcolni. Sok tanulságot hozott ez a torna. Egy-két poszt “lyukas” volt, nem volt megfelelő ember, míg a húzóemberek hosszú tornán nem tudnak végig remekelni. Fájó, hogy csak a nyolcadikok lettünk.”

Franciaország, világbajnokság, a 7. helyért:
Angola-Magyarország 37-36 (17-20)
Gólszerzők: M. Kiala 9, Almeida 8, Bengue 5/1, L. Kiala 5, Trindade 3, Eduardo 2, Fernandes 2, Bernardo 2, Calandula 1, illetve Görbicz 13/8, Szamoránsky 6, Vérten 5, Ferling 3, Tóth 3, Szucsánszki 2, Kovacsicz 2, Kirsner 1, Szűcs 1

Később:
Az 5. helyért: Koreai Köztársaság-Franciaország 11:30 ó
A 3. helyért: Románia-Németország 14 ó
Döntő: Oroszország-Norvégia 16:30 ó

—-Olimpiai selejtezők—-

A magyar női kézilabda-válogatott olyan olimpiai selejtezős csoportba kerül, amelyből kötelező kijutnia a jövő évi pekingi játékokra.

A nemzetközi szövetség (IHF) vasárnap jelentette be, hogy milyen ötkarikás kvalifikációs csoportokat “adtak ki” a franciaországi világbajnokságon elért helyezések.

Ezek alapján a magyarok a német-román bronzmeccs (14 ó) vesztesével, Japánnal és Lengyelországgal kerültek azonos kvartettbe, amennyiben Angola a papírformát igazolva megnyeri a január 8. és 17. között sorra kerülő Afrikai Nemzetek Kupáját. Ha nem, akkor a magyarok a német-román párharc győztesével, Svédországgal és Kubával találkoznak a március 28-30-án esedékes selejtezőtornán.

“Ezek olyan csoportok, amelyekből kötelező továbbjutni, függetlenül attól, hogy kik lesznek az ellenfelek” – mondta az MTI-nek Németh András, a franciaországi világbajnokságot nyolcadik helyen záró magyar válogatott szövetségi kapitánya.

Azt várhatóan hétfőn döntik el, hogy a három kvalifikációs tornát hol rendezik. A három kvartett első és második helyezettje jut ki az olimpiára, amelynek már biztos résztvevője Kína, Norvégia, Brazília, Kazahsztán és Oroszország.

A magyarok a Papp László Sportarénával, a debreceni Főnix-csarnokkal és a budapesti SYMA-csarnokkal pályáznak a rendezői posztra, a németek Lipcsével, a románok pedig Bukaresttel vagy Valceával.

Az olimpiai selejtezős csoportok (ha Angola nyeri saját földrészének tornáját):
I. csoport
Németország
Horvátország
Svédország
Kuba
– román és német rendezési szándék

II. csoport:
Románia
Magyarország
Japán
Lengyelország
– román, német és magyar pályázat a rendezésre

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik