Az elismerést a három közgazdász a „mechanizmustervezés elméleti alapjainak lerakásáért” kapta; a közgazdaságtanban és a politikatudományban is használatos eljárás elsősorban olyan helyzetek elemzésére alkalmas, amelyekben a piaci mechanizmusok nem működnek – közölte a BBC.
Megint a játékelmélet
A tudósok a játékelmélet eszközeivel elemeztek egyenlőtlen kereskedelmi kapcsolatokat és választási rendszereket, és olyan megoldási javaslatokat tettek, amelyek a társadalom és a tőke érdekeit egyaránt szolgálják. Elemezték azt is, hogy az államnak milyen módon kell beavatkoznia az oligopóliumok, vagy a monopóliumok piacán.
A játékelmélet közgazdasági alkalmazásáért először John Nash kapott Nobel-díjat 1994-ben; a most elismert tudósok annyiban fejlesztették tovább Nash módszerét, hogy modelljeikben a szereplők újra és újra azonos döntési helyzetbe kerültek, de előző döntéseikből tanulhattak.
A legöregebb tudós 90 éves
Roger Myerson, a University of Chicago professzora 56 évesen, Eric Maskin, a Princeton Egyetem tanára 57 évesen, míg Leonid Hurvicz 90 évesen nyerte el az elismerést. Utóbbi tudós még a cári Oroszország szülötte.
A három kutató összesen 10 millió svéd koronát, azaz 1,5 millió dollárt kap a közgazdasági Nobel-díjért, amelyet nem Alfred Nobel, hanem a Svéd Királyi Bank alapított és először 1969-en ítélt oda.