Élet-Stílus

7 százalékkal nőtt a szálláshelyek bevétele

Az év első öt hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 3 százalékkal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest. A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 7 százalékkal emelkedett, miközben a szálláshely-szolgáltatás területén az áremelkedés ugyancsak 7 százalékos volt.

A Központi Statisztikai Hivatal gyorsjelentése szerint az első öt hónapban 1,1 millió külföldi vendég 3,1 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 1, a vendégéjszakáké 2 százalékkal csökkent 2006 azonos időszakához viszonyítva. Az Európai Unió országaiból érkezett vendégek 3 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint egy évvel korábban.

A turistaszállók és az üdülőházaknál jelentős javulás

Az öt-, négy- és háromcsillagos szállodákban kismértékben, a két- és egycsillagos kategóriában 8–10, az ifjúsági szállókban egyötödével mérséklődött a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma, a többi szállástípust a vendégforgalom bővülése jellemezte. A turistaszállók és az üdülőházak jelentős mértékű, 31, illetve 17 százalékos növekedésről számoltak be. A megfigyelt időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 1,3 millió belföldi vendéget és közel 3 millió belföldivendég-éjszakát regisztráltak.

A vendégek és a vendégéjszakák száma bővült, 5 százalékkal több vendég 9 százalékkal több vendégéjszakát töltött el az előző év azonos időszakihoz képest. A belföldivendégéjszakák száma – a turistaszállók kivételével – minden szállástípusban nőtt. A szállodák belföldivendégforgalma összességében 10 százalékkal bővült, a növekedés a kétcsillagos egységek kivételével mindegyik kategóriát érintette. A négycsillagos egységekben közel egynegyedével, az ötcsillagos házakban 16 százalékkal nőtt az éjszakák száma. A szállodai belföldivendég-éjszakák túlnyomó részét (85 százalékát) a három- és négycsillagos szállodák regisztrálták.

84 milliárd bevétel a szálláshelyeknél

A szállodák átlagosan 44 százalékos szobakihasználtsággal működtek a megfigyelt időszakban, ami 2 százalékponttal meghaladta a 2006 azonos időszaki foglaltságot.

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 84 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a fenti időszakban, ez folyó áron 7 százalékos növekedésnek felelt meg. A szállásdíjbevétel – amelyből az összes bevétel több mint fele származott – 8 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások január–májusra számított árindexe 9 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest. Ezen belül a szálláshely-szolgáltatás területén 7 százalékos áremelkedést mértek. Január–májusban közel 7 milliárd forint értékben váltottak be a szolgáltatóknál üdülési csekket, amelyből 4,6 milliárd forint értékű csekket a kereskedelmi szálláshelyek, 0,4 milliárd forint értékű csekket a magánszálláshelyek fogadtak el.

2007. május 31-én 2441 kereskedelmi szálláshely, ezen belül 792 szálloda, 978 panzió és 671 egyéb szálláshely (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) üzemelt az országban. Május végén 38-cal több szálloda és 9-cel kevesebb panzió működött, mint az előző év májusában. Az egyéb típusú szálláshelyek közül összességében több volt nyitva, mint egy évvel korábban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik