Élet-Stílus

Már Bajkonurban van a “magyar” űrturista

A magyar származású amerikai űrturista kedden landolt a kazahsztáni űrrepülőtéren két orosz hivatásos kozmonauta társával, Fjodor Jurcsihinnal és Oleg Kotovval, akikkel április 7-én startolnak a Szojuz TMA-10 űrhajóval a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).

Charles Simonyi, az amerikai Microsoft szoftvercég Word és Excel programjának atyjaként ismertté vált fejlesztőmérnök a múlt héten, még a Moszkva melletti Jurij Gagarin kiképzőközpontban elmondta, hogy „mementóként” magával viszi az ISS-re az Ural-2-es szovjet gyártmányú számítógépnek egy olyan lyukszalagját is, amelyet még kivándorlása előtt, 16 évesen Magyarországon programozott.

Simonyi, aki a magyar gyártmányú Pille kozmikus sugárzásmérő műszerrel is fog kísérleteket végezni az ISS fedélzetén, arra készül, hogy április 12-én, amit az űrhajózás napjaként ünnepelnek Oroszországban, ínyenc vacsorán lássa vendégül öt űrhajós társát: Jurcsihin és Kotov mellett az orosz Mihail Tyurint és az amerikai Michael Lopez-Alegriát, akikkel együtt április 20-án visszatér majd a földre, valamint Sunita Williams amerikai asztronautanőt, aki júliusig marad az űrállomáson.



Már Bajkonurban van a “magyar” űrturista 1

Fjodor Jurcsikin, Charles Simonyi és Oleg Kotov a Moszkva közelében fekvõ Csillagvárosban (fotó: MTI/EPA)


Az ünnepi menü: borban párolt fürjpecsenye, kacsamell és rizspuding, ami persze speciálisan űrbeli fogyasztásra készült. Ez a vacsora nagyjából ugyanannyiba kerül, mint ha a New York-i Four Seasons (Négy évszak) étteremben költenék el – mondta Simonyi a The Moscow Times című lap szerint.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik