Ahogy a városba érkezünk, elcsodálkozhatunk azon, hogy szinte semmi olyat nem látunk, ami Európa egyik legiparosodottabb városának rossz levegőjű múltjára emlékeztethetne. A használaton kívül helyezett gyártelepek mára átalakultak, és lakóházaknak, irodaépületeknek és kutatólaboratóriumoknak adták át a helyüket. A városkép napjainkban teljesen eltér az elmúlt pár száz év alatt megszokottól: a szénbányák és az acélmarás egykori központja kizöldült: a város csaknem felét vízi utak, lombos területek és parkok fedik.
Praktikus találmányok
Dortmundot a Ruhr és a kisebb Emscher folyó köti össze Európa fontos városaival. A város jó vízi útjai kiemelkedően fontos szerepet játszottak a középkorban, amikor a XX. század találmányai még nem könnyítették meg ennyire az utazást és a kereskedelmet. Akkoriban Dotmund Hanza kereskedelmi város volt, és csatornakikötőjének köszönhetően – amely az Északi-tengerrel teremt összeköttetést – igen nagy gazdagságra és befolyásra tett szert. De Dortmund tömegközlekedése napjainkban is jól szervezett.
Kiterjedt földalattirendszere és a város számtalan buszjárata igencsak megkönnyíti a kocsimentes közlekedést. Autónkat ezért érdemes megérkezésünkkor leparkolni (lehetőleg a belvároson kívü), és megfeledkezni róla. Így nem kell kitenni magunkat a forgalmi dugók okozta bosszankodásoknak. Létezik kedvezményes napijegy (csoportoknak is: max. 5 személyre), amely sokban egyszerűsítheti a vakációnkat.
A sárga-feketék: a sportszerelmesek városa
A város futballcsapata a Borussia Dortmund (BVB 09): stadionja a Signal Iduna Park (korábban Wesztfáliai Stadion), amely csaknem 83 000 férfőhelyes lelátójával Európa egyik legnagyobbja. A város focilelkesedése szinte határtalan: a rajongók együtt örülnek és sírnak a sportolókkal, és a meccseket heves diszkurzusok követik – hagyományosan – a Borsig téren. A Borussia Dortmund is itt alapult 1909-ben. Aki igazán szeretne beleszippantani a város futball-légkörébe, az feltétlenül látogasson el ide. Legnagyobb ellenfelük – kiknek nevét ki sem nagyon szabad ejteni – a Gelsenkirchen csapata, a másik nagy ruhr-vidéki fociklub. Rivalizálásukról legendák szólnak…
De nemcsak a szurkolás közkedvelt a városban: több mint 140 ezren élnek aktív sportos életet. Az elmúlt évtizedekben Dortmund rengeteg nemzetközi sporteseménynek adott otthont, és itt kerül megrendezésre a sakkvilág egyik fontos tornája is. (Lékó Péter is itt nyert nemrég). A város híres még a Dortmund–Ems kanálison evezőpályájáról.
Néhány adat pár szóban – Dortmund
• Dortmund az Észak-Rajna-Vesztfália tartományban található, és a Ruhr-vidék legnagyobb városa (lakosainak száma 587 830)
• Dortmund belvárosban található Németország legnagyobb csatornakikötője.
• A Borussia Dortmund, a város fociklubja, a Borsig téren alapult 1909-ben.
• A H-Bahn, a város sajátossága: az egyetem épületeit és a kutatólaboratóriumokat összekötő függővasút.
• A világ legnagyobb „karácsonyfáját” itt állítják fel minden évben: rengeteg fát egymásra szórnak, majd piramis alakban elrendeznek. Az eredmény egy 45 méteres faóriás-kompozíció
• A Sparkassen Sakk Bajonokság minden év júliusában kerül megrendezésre a városban. A versenyzők kizárólag meghívásos alapon vehetnek részt a versenyen. Lékó Péter itt győzte le Veselin Topalovot, és így kvalifikálta magát a Sakk VB-re.
• A Flórián-torony Németroszág első olyan TV tornya volt megépítésének idején, amely forgó kilátóval és étteremmel rendelkezett.
• Kutatásfejlesztés szempontjából Dortmund Németország egyik legfontosabb városa: több mint 30 kutatólaboratórium van a városban.
Egy kis mászás
Amint megérkezünk – ismerkedésként –, érdemes felmászni a Flóriánba (leánykori nevén: Flórián-torony): jó idő esetén szép kilátás nyílik az egész városra. A Flórián egyébként Dortmund legfeltűnőbb építménye: 1959-ben az országos kertészeti kiállításra épült. Külalakra egy cementkéményre hasonlít, a TV-adót, valamint egy forgó éttermet rejt. Az évezred elején kedvelt bungee-jumping „kilövő állás” volt, de egy tragikus kimenetelű ugrás után betiltották.
Esti programként a laza és fociközpontú esti kikapcsolódásra vágyók a Kreuzviertel kerületére koncentráljanak: számtalan kocsmája van, és a stadiontól sincs messze. A főpályaudvar mögötti Nordstadt is jó éjszakai lehetőségeket kínál, de kicsit elhagyatottabb, mint az előbb említett. Akik pedig felkapottabb helyeket keresnek, azok az Alter Marktra menjenek.
Nehéz éhen halni
Ha éppen a Kreuzviertelben töltjük az éjszakát, akkor a Barrock vagy a Haus Overkamp éttermeiben kitűnően megvacsorázhatunk, ha pedig flancosabb ételekre vágynánk, akkor a város déli részében keresgéljünk (itt azért minden drágább is). Dortmund egyik specialitása a Stösschen: a sör különlegessége abban áll, hogy nagyon gyorsan csapolják, és (csak) 1 decit adnak belőle. A hozzáértők szerint a Stösschen kihagyhatatlan!
A Hövel Hausbrauerei – a városi színház közelében – jó kocsma-étterem: kitűnő hely a vesztfáliai ételspecialitások és a dortmundi sör extenzív lecsekkolására. Megkóstolandó még a rosenkrantz, grillezett kolbászkák krumplival és hagymával felszolgálva, valamint a himmel und hölle, a helyi édes sütemény. Majd minden kocsmában felszolgálnak darálthusival töltött kenyeret (Salzkuchen mit Mett).
Történelem a Ruhr partján
Az első írott dokumentumban Throtmania néven utalnak a településre. 1320 után a köznyelv Dorpmunde-nak nevezi. A név eredete ismeretlen.
880–890: Az első írott utalás a településre.
XIII–XVIII. század: Dortmund az egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb Hanza- és szabad császári város.
1806 után: A Német–Római Birodalom széthullásával Dortmund elveszti autonómiáját: egy időre francia megszállás alá kerül, majd Poroszországhoz csatolták.
1845: A bajor serfőzési technológia bevezetésével Dortmundban is megindul a nagyipari sörgyártás. A sör a város fontos ipari termékévé válik.
1871–1873: A nagy iparosodás kezdete. Megnyilik három szénbánya.
XX. század eleje: Dortmund a Ruhr-vidék legnagyobb ipari városa.
II. Világháború: A légitámadásoknak köszönhetően a belváros 95 százaléka, a lakónegyedek 60 százaléka semmisül meg.
1960-as évek: A város újraépül.
Tippek: Városi séták és csillagtúrák
1. Aki szereti a virágokat, az feltétlenül látogasson el a Westfalenparkba a Rosariumba! A Német Rózsakert több, mint 3000 különböző fajta rózsát tart számon (ezzel a harmadik legnagyobb a világranglistán). Rombergpark botanikus kertje is kellemes nyári szórakozás lehet.
2. Ha nincs igényünk semmi különösebb stimulációra, csak egyszerűen ejtőzni és nézelődni szeretnénk – néhány doboz sör (vagy bor) társaságában –, akkor üljünk ki a Westparkba. Sok egyetemi diák jár ide a nyári napokon (estéken).
3. Akik az iparosodás korából szeretnének emlékeket feleleveníteni, azok a város új – DAB – sörmúzeumába vagy a Zeche Zollern II/IV bányamúzeumába menjenek.
4. Syburg romkastélya a helyiek egyik kedvenc kikapcsolódási terepe. Ha este megyünk, akár kaszinózhatunk is a Hohensyburgban.
5. Aki kastélyokra vagy uradalmi házakra lenne kíváncsi, az ellátogathat a Bodelschwingh házba (fapilléreken nyugvó XIII. századi árkos vár) vagy a Dellwig házba (szintén XIII. századi kastély, amelyet a XVII. században átépítettek).