Élet-Stílus

Száz felett a mobilvírusok családja

Az F-Secure azonosította a századik mobilvírust, a Cardtrap.F Symbian férget, és még további három új mintát is észlelt a Cardtrap.G, a Skulls.S és a Locknut.C kártevőkből.

Az első valódi mobilvírus, a Cabir 2004-es megjelenése óta több mint 100 mobilkészülékekre írt rosszindulatú kódot fedeztek fel, és számuk hétről hétre növekszik.

Az első valódi mobilkártevőt, a Cabirt 2004 júniusában észlelték az F-Secure kutatói. A Cabir 27 variánsával azóta a legelterjedtebb mobilvíruscsaláddá nőtt: a kártevő több mint 23 országban terjed szabadon. A mobilplatformokat tekintve a Symbian rendszert használó készülékekre íródott a legtöbb – 95 darab – rosszindulatú kód, Palmtopra három, míg Pocket PC-re mindössze két darab mobilvírus készült. A mobilvírusok egyelőre nem okoznak óriási veszteségeket a készülékek használóinak: leginkább a telefonon tárolt adatok elvesztése és a számlázási összeg növekedése tapasztalható.

A Bluetooth-kapcsolaton vagy MMS-üzenetekben terjedő rosszindulatú kódok megjelenése teljesen általános jelenséggé vált az olyan nagy eseményeken, amelyekre országok tucatjaiból érkeznek. Ez a jelenség volt tapasztalható például a Live 8 koncerten és a Helsinkiben megrendezett atlétikai világbajnokság helyszínén.

A mobilvírusok által okozott kár mértéke összességében egyelőre csekély, hiszen a Symbian operációs rendszert használó készülékek aránya is alacsony. Napjainkban mintegy 1,5 milliárd mobiltelefont használnak világszerte, a Gartner piackutató cég előrejelzése szerint 2010-re viszont megduplázódik a mobilkészülékek száma. Az Ovum piackutató cég szerint az adott évben eladott okostelefonok száma 2007-ben elérheti a 100 millió darabot, míg az IDC piackutató cég adatai szerint 2007-re a mobilkárokozók által veszélyeztetett okostelefonok adják majd az intelligens mobileszközök 85 százalékát.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik