Belföld

Ügyvédkör: A kormány megtette az első lépést az ügyvédség függetlenségének felszámolására

Varga Jennifer / 24.hu
Tuzson Bence igazságügyi miniszter.
Varga Jennifer / 24.hu
Tuzson Bence igazságügyi miniszter.

Teljes egészében elutasítja és elfogadhatatlannak tartja az ügyvédi kirendeléssel kapcsolatos törvénytervezetet az Ügyvédkör, amely szerint az semmilyen formában nem képezhet tárgyalási alapot, nem módosítható javaslatokkal és nem alkalmas a kompromisszumra sem.

„A kormány egyszerre nyúlt bele a bírósági, ügyészi és a védői szervezetbe. Bekebelezte az igazságszolgáltatást, átalakítja a bíróságok teljes személyi és intézményi rendszerét, felszámolja a bírói függetlenséget. A bíróságokat, és az ügyvédséget érintő változtatások összefüggenek egymással, jelentősen sértik a két hivatásrend függetlenségét és egyben szűkítik a társadalom pártatlan igazságszolgáltatáshoz való hozzáférését” – írta a 24.hu-hoz eljuttatott közleményében az Ügyvédkör.

„Az állam alkotmányos kötelezettsége biztosítani minden rászoruló személy védelemhez való jogát, amely ezzel a módosítással a továbbiakban kiszámíthatatlanná, tervezhetetlenné és bizonytalanná válik. A törvénytervezet sérti az Alaptörvényt és egyes alapvető jogokat, továbbá igazságtalanul és jogellenesen terheli az ügyvédi hivatásrendet egy olyan állami kötelezettséggel, amely nem áthárítható” – hívta fel rá a figyelmet az Ügyvédkör, amely szerint a kirendelt védők finanszírozása az első lépése lehet az ügyvédi függetlenség részleges vagy teljes felszámolásának.

„A finanszírozás révén közvetlen kapcsolatot jön létre a kormányzatot képviselő Igazságügyi Minisztérium (IM) és a teljes ügyvédség között, amely később jogalapot szolgáltathat további financiális, szervezeti vagy szakmai módosításokra” – mutattak rá. Szerintük az IM és rajta keresztül a mindenkori kormányzat semmilyen módon nem sértheti az ügyvédek függetlenségét, nem avatkozhat bele a köztestületi működésbe, még akkor sem, ha a hivatásrend közfeladat ellátására kijelölt.

Mint megírtuk, a kormány javaslata szerint a továbbiakban az állam az ügyvédekre lőcsölné át a kirendelési díjak fizetését, ami ellen a Magyar Ügyvédi Kamara is tiltakozott.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik