Belföld

HVG: Orbán Balázs dédapja hősi halált halt, de korábban többszörösen elítélték bűncselekmények miatt

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu

Orbán Balázs egy csütörtöki interjújában azt mondta, hogy „pont 56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált 2,5 évvel ezelőtt”, „mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát”. A miniszterelnök politikai igazgatójának mondatai bejárták a világsajtót, az ügy hatalmas vihart kavart a politikus körül, aki azóta bocsánatot kért, maga Orbán Viktor viszont kijelentette, hogy a „félreérthető” fogalmazás hiba volt. A politikus azt is közölte, ha az ukrajnaihoz hasonló beavatkozás történne az országban „ha szükség lesz rá, én ott leszek fegyverrel a kezemben a Corvin köznél”.

Orbán Balázs pénteken a Facebook-oldalán arról írt az interjú körül kialakult ügy kapcsán, hogy nem állt szándékában félreérthetően fogalmazni 1956 ügyében. Majd azt írja, hogy az ’56-os forradalommal és szabadságharccal

elsősorban a saját családom már nem velünk lévő tagjainak kell megfelelnem, akik életüket adták a hazáért a szovjetek elleni küzdelemben, mint egyik dédapám.

A miniszterelnök politikai igazgatója ezután bemutatja a dédapja, lovag Khloyber Oszkár honvéd hősi halálát igazoló dokumentumot is a posztban.

A hvg.hu pénteki cikkében utánajárt Orbán dédapja nyilvánosan elérhető múltjának. A lap azt írja, hogy a két világháború között az újságok beszámoltak egy bűncselekményről, melyben „egy Khloyber Oszkár nevű dohánygyári tisztviselő előbb leütött egy idős pénzbeszedőt, majd megpróbált kereket oldani az öregnél talált ötezer pengővel”.

A hvg.hu állítása szerint ez az eset 1933-ban történt, Khloybert a helyszínen feltartóztatták, ám ő nem ismerte be a történteket. Arhcív dokumentumok szerint

a politikus dédapját (született 1897.03.14, Zombor, anyja neve Rehák Ilona) ezután öt év fegyházra ítélték rablásért.

A hvg.hu cikke azt írja, hogy miután Khloyber Oszkár teljesítette a büntetését, 1942-ben ismét bíróság elé kellett állnia csalás és okirathamisítás vádjával, mert az Avola marcipángyár alkalmazottjaként 1063 pengőt vett fel egy kereskedőtől, akinek azt ígérte hogy tud kakaóport szerezni, a pénzt viszont saját céljára fordította. A bíróság egy évre ítélte őt.

A lap leír egy további esetet is, mely szerint 1926-ban Csáky-Pallavicini Hippolyt őrgróf, Török Pál és a politikus dédapja anyagi természetű viták miatt feljelentették egymást lopásért, az ügyészség azonban alaptalannak ítélte a feljelentéseket.

A hvg.hu állítása szerint Khloybert ezelőtt egyszer feljelentették sikkasztásért is, és azzal vádolták, hogy a Turán Magyar Háziipari Szövetkezet igazgatójaként 12 millió korona értékben zálogosított el jogtalanul terítőket. Annak nincs nyoma, hogy elmarasztalták volna, a korabeli lapok arról írtak, hogy elszámolási vita állt az ügy hátterében a szervezet és az igazgató között.

A hvg.hu cikke szerint Khloyber Oszkár az 1942-es ítélettel kapott büntetés letöltése után került ki a frontra, ahol hősi halált halt a szovjetek ellen, amit az Orbán Balázs által bemutatott dokumentum mellett az által kapott posztumusz Magyar Nagy Ezüst Vitézségi Éremmel való kitüntetése is bizonyít.

Orbán Balázst megkerestük azzal kapcsolatban, hogy tudott-e arról, hogy dédapja érintett volt a lap által bemutatott bűnügyekben, illetve hogy ezek befolyásolják-e számára Khloyber megítélését. Beszámolunk arról, ha a miniszterelnök politikai igazgatója válaszol kérdéseinkre.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik