Hiánypótló, az esetleges félreértéseknek még időben elejét vevő közlemény jelent meg az MTI-ben az önkormányzati választáokon indulni szándékozó jelöltek nyilvántartásba vételével kapcsolatban. Nem tudni, hogy az elmúlt napok tapasztalatai miatt érezték úgy a választási bizottságok, hogy meg kell szólalniuk, a közleményben mindenesetre egyértelműsítették: azonos nevű jelöltek esetében nem lehet a jelölteket a ragadványnevükkel nyilvántartásba venni.
A választási eljárásról szóló törvény előírja, hogy a szavazólapon a jelöltek nem a nevük abc-sorrendjében szerepelnek a szavazólapon, hanem a választási bizottságok által kisorsolt sorrendben (ahogy azt például a főpolgármester-jelöltek esetében is láttuk).
A törvény részletesen szabályozza az azonos nevű jelöltek szavazólapon feltüntetésének szabályait:
- Ha a választáson két vagy több jelölt neve megegyezik, a szavazólapon nevük után zárójelben fel kell tüntetni születési évüket.
- Amennyiben ugyanazon jelölőszervezet által állított vagy független jelöltek neve és születési éve is azonos, akkor a szavazólapon a jelöltek neve után zárójelben fel kell tüntetni a lakcímük szerinti települést.
- És ha az is azonos, akkor a foglalkozásukat.
A több utónévvel rendelkező jelölt kérheti, hogy a szavazólapon csak az egyik utónevét tüntessék fel, a doktori címmel rendelkező jelölt pedig azt, hogy a szavazólapon ne szerepeljen a „dr.” megjelölés. A fentiek értelmében az hangsúlyozzák, hogy az önkormányzati választáson nincs lehetőség arra, hogy névazonosság esetén a jelölt kérhesse, tüntessék fel „ragadványnevét (becenevét)” a szavazólapon. Ahogy írják, a 2014 előtti önkormányzati – és ott is inkább a nemzetiségi – választásokon volt jellemző, hogy azokon a településeken, ahol sok azonos vezetéknevű jelölt élt, és több esetben a jelölteknek még a keresztneve is azonos volt, a helyi választási bizottság a jelölteket ragadványnevükkel –
mint például Zorró, Pipás Gyuszi fia, Marcsa fia, Fikusz, Manitu, Drótos, Kopasz Ödön
– vette nyilvántartásba, hogy a választópolgárt a felvett nevek segítsék abban, arra a jelöltre adják a voksukat, akit támogatni kívánnak.
A választási bizottságoknál mindenesetre nagyon szeretnék az illetékesek, hogy hasonló ne forduljon elő idén.