Belföld

Palack-visszaváltás: sértetlenül kell bedobálni a flakonokat az automatákba

MTI Fotó: Marjai János
MTI Fotó: Marjai János

Fontos részleteket közölt a Mol hulladékkoncessziós cége, a MOHU a január elsején élesedő visszaváltási rendszerről egy háttérbeszélgetésen.

A Telex cikkében emlékeztet, palackonként 50 forintot fizetünk majd jövőre az egyszerhasználatos műanyag-, fém- vagy üvegpalackokért, így aki nem gyűjti őket, sokat bukhat.

A rendszer úgy épül fel, hogy

  • amikor egy italgyártó piacra dobja a termékeit, lejelenti, hogy hány palackot adott el, és befizeti a palackonkénti 50 forintokat;
  • ezután a nagykereskedő-kiskereskedő megveszi a termékeket, és kifizeti az 50 forintokat a gyártóknak, akik így már a pénzüknél vannak;
  • amikor a kereskedő értékesít, az is beszedi a fogyasztóktól a pénzt, vagyis ő is zéróra zár;
  • a hétköznapi vásárlók akkor jövünk ki nullára, ha minden palackot összegyűjtünk és visszaváltunk.
  • amit pedig nem viszünk vissza, azzal veszíthetünk, egyben a MOHU ezt a pénzt megnyeri. Részben ez a vissza nem váltott palack finanszírozza a rendszert.

Lényeges, palackokat automatákban lehet majd visszaváltani. A vásárlók az automatákban a kereskedelmi egységben felhasználható utalványokat vagy pénzt kaphatnak. Egy app segítségével hamarosan utalást is tud majd kezdeményezni az automata, illetve az ügyfél úgy is dönthet, hogy jótékony célra ajánlja fel a visszaváltott palackok ellenértéket.

Fontos, hogy az automata akkor tudja jól beazonosítani a palackot, ha az sértetlen. Ez is újdonság, hiszen eddig az volt a cél, hogy tapossuk össze a flakonokat, ne levegőt szállítsanak a kamionok. Most az automata a palack formáját és a vonalkódot is azonosítani fogja, ami egyfajta keresztellenőrzés is. Állítólag a kisebb sérülést, horpadást elviseli a rendszer, de a laposra taposást nem.

A lap arról is ír, hogy attól nem félnek a szakemberek, hogy nagy mennyiségű importpalack kerül a magyar automatákba. Elvileg lehet olyan címke, amelyet egy nagyobb cég ugyanúgy nyomtat több országban, de a környéken Szerbián és Ukrajnán kívül hamarosan mindenhol lesz ilyen DRS-rendszer, így talán importtól nem kell tartani.

Többféle méretű automata is lesz: van évi 10 ezer palackos kapacitású is, de nagy, 2 milliós is. Az első három hónap azzal telhet majd el, hogy az üzletek összehasonlítják, mi volt a terv és mi a gyakorlat, elég-e a gép, vagy hozzá kell-e igazítani a kapacitásokat a valósághoz.

Nyugat-európai példák alapján az a minimumcél, hogy 90 százalékos visszagyűjtési és újrahasznosítási arányt érjen el az ország. Ebben egyébként a visszagyűjtés a nagyobb kihívás, az újrahasznosítás onnan már könnyebb.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik