A Népszava megkérdezte a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt.-t, hogy a magas energiaárak mellett mi a terv a téli időszakra, ugyanis egyre több településen azzal kezdik a spórolást, hogy bezárják a fürdőket.
A lapnak a cég vezérigazgatója, Szűts Ildikó azt nyilatkozta, hogy fürdőbezárásra egyelőre nem lesz, legfeljebb a nyitvatartás rövidülhet, és korlátozhatnak bizonyos szolgáltatásokat. Ahol például tíz szauna van, azok közül lehet, hogy csak hármat fűtenek fel. Az ilyen döntésekhez pedig a cég minden egyes fürdőben felmérésen alapuló részletes energiaválság-tervet készít.
A jegyárak viszont biztosan növekedni fognak az energiaárak miatt.
Egyes fürdőkben már a nyáron is volt egy 20 százalékos emelés, de a BGYH szeptembertől további 10-15 százalékos emelést tervez a Széchenyi, a Rudas és a Gellért fürdőben, amelyeket leginkább külföldiek látogatnak.
A BGYH saját hatáskörben hozott döntéssel szeptember 10-től 15 százalékkal emeli meg a Széchenyi, a Rudas és a Gellért fürdők hétvégi belépőinek árát. Ezen létesítmények vendégkörének 80 százalékát külföldiek teszik ki.
Az emelés szükségszerű, ugyanis tavaly még kilowattóránként 38 forintos áron tudták beszerezni a villamos áramot, az idén már 83 forintot kell fizetniük. A következő év ennél is sokkal nehezebb lesz, hiszen a decemberben lejáró energiaszállítói szerződés pótlására bekért ajánlatok az idei ár 3,5-szereséről szólnak. Még durvább a helyzet a földgáz esetében. A tavaly köbméterenként fizetett 74 forintos ár az idén 205,6 forintra ugrott. Az október elsejével induló új gázévben pedig már több mint 1300 forintot kell fizetnie a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt.-nek minden köbméter földgázért. A 2021-es évhez viszonyítva 18-szoros a drágulás.