Magyarország teljesítménye továbbra is globálisan elégtelen. Ezt a bizonyítványt állította ki a Korrupció Elleni Államok Csoportja (GRECO). A Népszava brüsszeli tudósítója szerint a friss jelentés a parlamenti képviselőkhöz, a bírákhoz és ügyészekhez kapcsolódó korrupció megelőzését szolgáló intézkedéseket értékeli.
Az Európa Tanács jogi szakértőkből álló testülete 46 ország gyakorlatát vizsgálja abból a szempontból, hogy a törvényhozás tagjaira és az igazságszolgáltatás dolgozóira vonatkozó szabályok mennyire biztosítják e szervezetek átlátható működését.
Az értékelés 2015-ben kezdődött. Akkor a GRECO 18 ajánlást tett a magyar hatóságoknak. Kérte például, hogy az Országgyűlés
- vezessen be szabályokat a kapcsolattartásra a lobbistákkal,
- fogadjon el etikai, magatartási kódexet a képviselők számára, küszöbölje ki a lehetséges összeférhetetlenséget,
- biztosítsa a vagyonnyilatkozatok egységes formátumát.
Hét éve folyamatosan értékelik a javaslatok végrehajtását, közben újabb ajánlásokat tesznek a korrupció megfékezésére.
A mostani jelentés szerint 2021. végéig Magyarország a 18 ajánlásból ötöt hajtott végre száz százalékosan, ezért a „globálisan elégtelen” kategóriába sorolható. A friss jelentés nyilvános része csak a statisztikát tartalmazza, közzétételét a magyar szerveknek kell jóváhagyniuk.
Korábban a korrupció elleni keretrendszer megerősítése érdekében az Európai Bizottság is sürgette, hogy az ügyészségre vonatkozóan Magyarország teljesen tegyen eleget a GRECO-csoport ajánlásainak.