Belföld

„Ezek után mindenki megértené, ha Parragh László úr sűrű bocsánatkérések közepette visszavonulna a közéletből”

Kovács Attila / MTI
Kovács Attila / MTI

Magyarországon nagyon magas a foglalkoztatási ráta, ez is azt igazolja, hogy az állam „csendes” jelenléte hasznos e téren. De sokféle motiváció létezik: a tanároknak ott a szabad nyár, délután négykor hazamehetnek. Minden egyes szakmánál más és más. Egy tűzoltót motiválhat a társadalmi megbecsültség és az adrenalin-löket. A kassza persze mindenkinek egyformán csörög, így valamiféle egyensúlyt a kormánynak kell létrehoznia.

Többek közt erről beszélt a Népszavának adott interjújában Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, amivel ki is verte a biztosítékot a tanároknál és a tűzoltóknál egyaránt.

Salamon Lajos, a Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezetének elnöke a lapnak arról beszélt, a Parragh által említett tényezők nem jelentenek kellő motivációt a tűzoltóknak.

Jelentős béremelésre és egy előremutató, új életpályamodellre lenne szükség. A tűzoltók társadalmi megítélése ugyan nem változott, ma is a megbízhatósági felmérések élén állunk, de ezért a boltokban nem kapunk semmit, bajtársaink kénytelenek másodállásban kiegészíteni keresetüket

– fogalmazott.

Emlékeztetett, a megbecsülés egyik fontos tényezője volt a szolgálati nyugdíj lehetősége, ezt azonban elvették tőlük.

„Az adrenalinlökettel kapcsolatban értetlenül állunk Parragh úr nyilatkozata előtt. Egyébként ez alapján is szükség lenne a korai nyugdíjazás lehetőségére, hiszen a magas adrenalinszintű munkavégzésnek elég komoly egészségkárosító hatásai vannak” – fogalmazott.

Azt is megjegyezte:

ezek után mindenki megértené, ha Parragh László úr sűrű bocsánatkérések közepette visszavonulna a közéletből.

Végezetül arról is beszélt, értelmetlen nyilatkozatok helyett egy olyan intézkedéssorozatra lenne szükség, ami vonzóvá és kiszámíthatóvá tenné ezt a hivatást, és ami a jelenlegi dolgozókat is a pályán tartaná. Jelezte, hogy a szakszervezetek nyitottak a tárgyalásokra.

A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke, Totyik Tamás ugyancsak elítélte az iparkamarai elnök nyilatkozatát. Mint mondta, Parragh László tévedésben él, ha azt hiszi, a tanároknak ott egy egész nyári szünet.

A pedagógusoknak július első hetében ér véget a tanév, augusztus 20-a után pedig már be kell menniük a munkahelyükre. A köztes idő sem csak pihenéssel telik, sokan táboroztatnak, tanterveket készítenek, felzárkóztató programokban vesznek részt,
akár saját szabadságuk terhére.

Tanév közben nem is mehetnek szabadságra a pedagógusok, csak külön engedéllyel és indoklással vehetnek ki szabadnapot, amit sok esetben meg sem kapnak, ha igénylik. Parragh úr nyilatkozata nagy fokú tájékozatlanságra vall

– mondta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik