Kiszolgáltatott helyzetben lévő embereket kényszerítettek koldulásra Németországban és Ausztriában. A német, magyar és román rendőrökből álló közös nyomozócsoport lecsapott az emberkereskedelemből élő banda tagjaira.
A gyanúsítottak egy magyar és román állampolgárokból álló, rokoni alapon szerveződő bűnözői csoportként kényszerítettek koldulásra az embereket. A hátrányos, kiszolgáltatott helyzetben lévő, főként hajléktalan alkohol vagy egyéb függőségben szenvedő román és magyar állampolgárokat román és magyar pályaudvarok környékén toborozták németországi szezonális munka ígéretével.
A gyanúsítottak kihasználták, hogy az áldozataik nem beszélték az adott ország nyelvét, nem volt helyismeretük és pénzük sem ahhoz, hogy hazautazzanak, megszabaduljanak a kiszolgáltatott helyzetükből.
De az elkövetők mindent meg is tettek ezért. Elvették az áldozataik iratait, és rendkívül rossz, embertelen körülmények között, víz és fűtés nélküli, használaton kívüli ingatlanokban vagy kisteherautóban szállásolták el őket. Minimális élelmet, illetve főként alkoholt adtak csak nekik, és a koldulás útján megszerzett pénzt teljes egészében elvették tőlük, azt az elkövetői kör a saját kiadásaira fordította.
A bűnszervezet tagjai tevékenységüket németországi Ingolstadt, Nürnberg és Berlin városában kezdték meg, majd áttették székhelyüket Ausztriába, ahol Feldkirch, Linz, Bad Hall és Stayer városában kényszerítettek koldulásra a kiszolgáltatott helyzetű embereket.
A nyomozás jelenlegi adatai szerint legalább 11 sanyarú sorsú embert szerveztek be és kényszerítettek koldulásra Németország, majd Ausztria területén, melyből a több év alatt több mint 200 ezer eurónyi haszonra tettek szert.
Az Eurojust és az Europol támogatásával folytatott, határokon átnyúló nyomozás és kiterjedt nemzetközi bűnügyi információcsere révén beszerzett adatok alapján, az osztrák rendvédelmi szervek utólagos bevonásával április 6-án a reggeli órákban összehangolt rendőri intézkedésre került sor Ausztria, Magyarország, Németország és Románia területén.
A KR NNI Felderítő Főosztály Emberkereskedelem Elleni Osztálya a Készenléti Rendőrség Rendészeti Igazgatóság állományával együttműködésben fóti lakcímén intézkedés alá vonta B. Máriát, akinél kutatást tartottak. Ennek során elektronikus adathordozókat foglaltak le. A büntetőeljárás alá vont nő a megalapozott gyanú szerint tisztában volt azzal, hogy családtagjai kényszerkoldultatásból élnek, továbbá fóti lakcímén az egyik áldozatot átmenetileg el is szállásolta.
A magyar büntetőeljárásban intézkedés alá vont gyanúsított terhére rótt minősített emberkereskedelem 2 évtől 8 évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bizonyítottság esetén.
Az ügyben a magyar, német és román rendvédelmi és igazságügyi hatóságok a közös nyomozócsoport keretei között tovább folytatják közvetlen bűnügyi együttműködésüket a bűnelkövetői kör teljeskörű felszámolása érdekében.