Élő Belföld

Orbán Viktor: A neheze még csak most következik

Fischer Zoltán / MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda
Fischer Zoltán / MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda
A miniszterelnök szokásos pénteki rádióinterjújában többek közt arról beszélt, hogy akkor nem lesz ötödik hullám, ha mindenki beoltja magát, és szerinte „a brüsszeli bürokrácia vért hány a rezsicsökkentéstől".

Fiatalok szja-mentessége

Nagyobb vita volt arról, hogy belefér-e a költségvetésbe a 25 év alatti fiatalok szja-mentessége, árulta el Orbán. „Megindulni, úgy, hogy az ember ne egy mamahotelben lakjon, (…), az nem olyan egyszerű, mondta, helyes dolognak tartja a döntést, és örül, hogy a gazdaság elég jól teljesít ahhoz, hogy ezt meg tudják adni a fiataloknak.

A nyugdíj nálam sosem alku kérdése

A nyugdíj érzelmi kérdés, társadalmi igazságossági kérdés, hogyan gondolkozik egy ország a saját szüleiről, nagyszüleiről, vélekedett Orbán. „Ha mód van, a nyugdíjat mindig meg kell védeni, ha emelni lehet, nem kell gondolkodni, emelni kell”, jelezte.

GDP

„2021-es év járványhullámai leginkább a családokat viselték meg, azt mondták, hogy ha lesz többletbevétele a költségvetésnek, akkor a családoknak adják vissza azt az adót, amit ebben az évben befizettek”, emlékeztetett. Vita volt arról, mekkora növekedés lesz, Orbán elmondása szerint az óvatos duhajok közé tartozott, ahogy általában is. Úgy látja, hogy az 5,5 százalék biztosan meglesz, lejjebb leszünk, mint ahogy a legóvatosabb várakozások mutatták.

Rezsicsökkentés

„A brüsszeli bürokrácia vért hány a rezsicsökkentéstől, (…), nincsenek ehhez hozzászokva” – fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint a baloldal mindig a multik oldalán áll, a kormány pedig az emberekén. Nem lehet válságokat úgy kezelni, hogy az emberekkel fizettetjük meg az árát, tette hozzá.

Benzinár-stop

Orbán úgy vélekedett, hogy a legjobb ha a kormánynak nem kell beavatkozni, de van, amikor be kell. „A magas benzinár, ha az embernek nincs járműve, akkor is bekopogtat a lakásba”, fogalmazott. Ha rendkívüli helyzet van, nem óvatoskodni kell, hanem beavatkozni.

Felmondási tilalom

Rendvédelemben és az egészségügyben felmondási tilalmat rendeltek el, „olyan helyzet és állapot van, hogy be kell látni, hogy bizonyos szakmából nem lehet távozni”. A kiskunhalasi járványkórházat kiváló járványkórháznak nevezte Orbán, ha szükség lesz rá, újra működhet majd.

Nem lehet rendőrrel kísérni az embereket oltásra

Nem lehet rendőrrel kisérni az embereket oltásra, vélekedett a miniszterelnök, csak a belátás segít szerinte. Semmi okunk nincs arra, hogy most bizalmatlanok legyünk az oltásokkal kapcsolatban, mondta Orbán. 10 milliónyi oltásunk van, harmadszor vagy negyedszer is be tudunk oltani mindenkit.

Gyerekek oltása

Hatmillió ember be van oltva, azt várják, hogy december környékén már lesz olyan orvosszakmai vélemény, ami eldönti, hogy az 5-12 év közötti gyerekeket szabad-e oltani. „Ha jó választ kapunk”, tette hozzá, akkor a szülőknek lesz lehetősége őket is beoltatni.

Akkor nem lesz ötödik hullám, ha mindenki beoltja magát

Én magam is felvettem a harmadik oltást, jelezte Orbán. Mint mondta, az oltáselleneseket nem szokta ekézni, mert megérti, hogy mindenkinek jogában áll a saját szabadsága jegyében, saját maga dönteni az életéről, de most nem tud mást mondani, mint azt, hogy a baj oka, hogy nincs mindenki beoltva. Akkor nem lesz ötödik hullám, ha mindenki beoltja magát, szögezte le.

Nyakig vagyunk a negyedik hullámban

Orbán Viktor szerint az összes virológus azt mondja, hogy nyakig vagyunk a negyedig hullámban, a neheze még csak ezután következik. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy akik nincsenek beoltva, azok életveszélyben vannak, „egész családokat lehetetlen helyzetbe hozó híreket kapunk”, fogalmazott.

Szigorított a kormány

Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón jelentette be, hogy szombattól szombattól visszatér a kötelező maszkviselés a zárt helyiségekben és az egészségügyi dolgozók számára kötelező a megerősítő harmadik oltás felvétele. Itt vannak a részletszabályok.

Olvasói sztorik