Belföld

Kásler tárcája úgy csinál, mintha fogalma sem lenne, sikerült-e megszabadulni a lélegeztetőgépektől

Botár Gergely / kormany.hu / 24.hu
Botár Gergely / kormany.hu / 24.hu
  • Márciusban Orbán Viktor aláírásával kormányhatározat kötelezte Kásler Miklóst, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetőjét, hogy készítse elő az állami forrásból beszerzett, de azóta is használatlanul, raktárakban porosodó hatalmas mennyiségű lélegeztetőgép-készlet továbbértékesítését, és ehhez vegye pontosan nyilvántartásba az eladható gépeket.
  • A Transparency International a közelmúltban közérdekű adatigényléssel fordult az Emmi-hez, és kérte, hogy adják ki azokat az információkat, amelynek az összegyűjtésére a kormányhatározat is kötelezte őket.
  • Az Emmi megtagadta az adatok kiadását. A napokban megküldött válaszában arra hivatkozott, hogy most, az adatkérés miatt kéne összeszednie a kért információkat, erre a különmunkára azonban nem lehet kötelezni a tárcát.

A kormány a koronavírus 2020-as első időszakában nagyságrendekkel több lélegeztetőgépet szerzett be, mint amennyire valaha szüksége lenne a magyar egészségügynek. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) összesen körülbelül 16 ezer lélegeztetőgépet vásárolt fel csillagászati, 300 milliárd forintos áron. Kínából – csak a maláj milliárdos, Vinod Sekhar közvetítésével – 6258 darab gép érkezett az országba, ami 178 milliárd forintos tételt jelentett.

A külügy már 2020 októberében megbízta saját külképviseleteit, hogy próbáljanak eladni 8 ezer lélegeztetőgépet. Az akció teljes sikertelenségbe fulladt, a gépek senkinek sem kellettek. Ez az információ a Transparency International egy korábbi adatigényléséből derült ki. A külügyminisztérium januárban bevallotta, hogy egyetlen lélegeztetőgépet sem tudott eladni az addig eltelt időszak alatt.

Röviddel ezután, 2021. március 10-én született meg a már említett kormányhatározat, amely a KKM helyett az Emmi-t bízta meg az ügylet lebonyolításával. A dokumentum szerint a tárcának azonnali határidővel meg kell határoznia „a stratégiai raktárkészleten felüli”, „értékesítésre szánt lélegeztetőgépek pontos mennyiségét, típusát és sorszámát”.

A Transparency International is pontosan ezekre kérdezett rá az Emmi-nél, de a szervezet olyan információkra is kíváncsi volt, amelyek megmutathatják a nyilvánosság számára, hogy az esetleges eladásoknál összességében és gépekre lebontva mekkora veszteség érte az adófizetőket.

Az Emmi a feltett nyolc kérdés egyikére sem válaszolt, viszont egy korábbi alkotmánybírósági döntésére hivatkozva azt írta, hogy „az adatkezelő – kizárólag az adatigénylés teljesítése érdekében – nem köteles adatgyűjtésre, illetve az általa kezelt adatok összevetése útján új, minőségileg más adat, adatsor előállítására”.

Ligeti Miklós, a Transparency International jogi vezetője a 24.hu-nak azt mondta, nem hagyják annyiban az ügyet, bírósághoz fordulnak a közérdekű adatok kiadásáért.

A lélegeztetőgépek beszerzése körüli információkat a jelek szerint nem igazán szeretné teregetni a kormány. A napokban számoltunk be arról, hogy a Vinod Sekhar maláj milliárdossal kötött üzletről és annak politikai hátteréről is hiába érdeklődött a Momentum egyik politikusa. Tompos Márton három tárcától is kért ki adatokat, de a Miniszterelnökség, az Emmi és a külügy is megtagadta a válaszokat.

A kormányzat tavasz óta diplomáciai ajándékként használja a lélegeztetőgépeket. Jutott már a készletből az afrikai Ugandába és az ázsiai Mongóliába is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik