Előbb erősödött, de késő délutánra feladta nyereségét és gyengülni kezdett a forint a nemzetközi bankközi devizapiacon kedden, miután a jegybank nem változtatott a kamatlábakon, és megismételte, hogy kész „proaktívan szigorítani” a monetáris politikát az inflációs kockázatok kezelésének érdekében, írja az MTI.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa változatlanul hagyta a jegybanki alapkamat 0,60 százalékos szintjét, és a kamatfolyosó sem változott. A döntések kihirdetése, 14 óra után gyengült a forint a főbb devizákkal szemben, a kamatdöntő ülésről kiadott közlemény megjelenésekor, három órakor viszont erősödni kezdett a forint, majd végül négy óra után újra irányt váltott és gyengülésnek indult a forint.
Elemzők nem is vártak változást a fő monetáris eszközökben, hanem arra voltak kíváncsiak, hogy a kamatdöntés indoklásában megjelenik-e a monetáris szigorítás lehetősége, miután Virág Barnabás, az MNB alelnöke a múlt héten arról beszélt, hogy akár már júniusban érdemes lehet megfontolni a kamatemelést, mivel a tartósan magas infláció kockázata március óta egyértelműen megnőtt.
A közleményben a monetáris tanács világos jelzést küldött, megerősítve, hogy
az árstabilitás biztosítása és az inflációs kockázatok csökkentése érdekében proaktív módon készen áll a monetáris kondíciók szükséges mértékű szigorítására.
A jegybank szerint az infláció a következő hónapokban is változékonyan alakul. Hozzátette, hogy „változatlanul kulcsfontosságúnak tartja az állampapír-vásárlási programot”.
Ha júniusban kamatot emel az MNB, azzal Magyarország elsőként lépne a monetáris szigorítás útjára az európai uniós tagállamok közül.