A Népszavának Maruzsa Zoltán azt mondja, most is „erősen figyelik, van-e, lesz-e olyan koronavírusos megbetegedés, ami az érettségikhez köthető”, de még nem találtak ilyet. Az biztos, hogy mindent megtettek azért, hogy a vizsga biztonságos legyen, nem is volt fennakadás. A hírekkel ellentétben nem is tervezték, hogy tanárszakos egyetemistákat bevonjanak felügyelő tanárnak. Bár volt elég ember, három napra őt is beosztották, saját kérésére.
Előre mintegy 2500-an jelezték, inkább ősszel érettségiznek, azt még nem tudják, hányan döntöttek így az utolsó pillanatban. Az eltörölt 26 ezer előrehozott vizsga miatt azonban intenzívebb őszre készülnek, végiggondolják, milyen speciális intézkedések kellenek majd.
- Pedagógiai szempontból a digitális munkarend bevált, van tanítás, számonkérés, a tanévet így is le lehet zárni.
- Járványügyi szempontból fontos az óvatosság, még ha a fertőzöttségi adatok most kedvezőek is.
- A nemzetközi példák szerint az iskolába csak kevés gyereket engednek vissza a szülők.
- Munkaerőpiaci szempont, hogy sok szülő kivette szabadságait, ami felveti a nyári gyermekfelügyelet ügyét.
Az oktatási államtitkár is tudja, sokat már nem várhatnak, így hamarosan döntenek. Azt is elismeri, nem tudtak mindenhol a távoktatásra átállni, de ahol nem érnek a tananyag végére, azt a következő félévben pótolhatják.
Ha a nyári táboroztatás megvalósítható, akkor olyan tematikus táborok is szervezhetők, amelyek alkalmasak lehetnek felzárkóztatásra, tananyagtartalmak átadására. Annak sem zárnám ki a lehetőségét, hogy egyes intézmények a gyerekfelügyelet keretében az érintett gyerekek körében felzárkóztatásra, ismétlésre is sort kerítsenek.
Azt mondja, a digitális oktatás tapasztalatait felhasználják, de a az új Nemzeti alaptantervbe (NAT) nem építik be, hiába kérik a szakmai szervezetek, mert a NAT nem tér ki módszertanra, nincs abban helye.
Csak a megtakarításokat vonták el
Az államtitkár szerint a tankerületektől csak olyan forrásokat vontak el, amelyeket a járványhelyzet miatt most amúgy sem lehetne elkölteni.
Például 35 milliárd forint volt betervezve a középiskolások külföldi nyelvtanulási programjára, ez a program idén meghiúsult, ezt a védekezésre csoportosítottuk át.
A Klebelsberg Központnak nincs adóssága. A működésre szánt pénzeket ez legfeljebb úgy érinthette, hogy egy tankerületnek lehetett megtakarítása a digitális munkarend bevezetése miatt. Ha március 16-tól nincs érdemi vízfogyasztás egy iskolában, és
máshol erre a forrásra szükség van, helyesen teszi a Pénzügyminisztérium, ha begyűjti.
Ő nem tud róla, hogy bárhol a forráshiány miatt alakult volna ki működési probléma, nem ezért módosított a Hódmezővásárhelyi Tankerület igazgatója a felvételi szabályokon. Egyébként, mint fenntartónak joga van dönteni az indítható osztályok számáról, de hibázott, mert késve lépett. Szerinte a kormány általában sem akarja korlátozni a gimnáziumba felvehető gyerekek számát, de a szakképzést valóban vonzóbbá tennék.
Erre szükség is van, de rendszerszinten
nem történt olyan intézkedés, ami a gimnazisták számát leszűkítette volna.
A köznevelési államtitkár nem kér bocsánatot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetétől (PDSZ), amiért egy szélsőbalos terrorszervezethez hasonlította. Szerinte a PDSZ is mond erőset, például az érettségi bojkottjára szólította fel a tanárokat, ő pedig csak azt javasolta, vegye fel a Vörös Hadsereg Frakció nevet, nem gondolja, hogy ezzel terrorszervezetnek minősítette volna. Ahogy máskor is, majd rendezik a viszonyukat, mert együtt kell dolgozni még akkor is, ha egyes kérdésekben jelentősek nézetkülönbségeik.
Kiemelt kép: Ivándi-Szabó Balázs /24.hu