Újabb magyar állampolgároknál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 3111 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma szerda reggelre. A tegnapi adatok szerint addig összesen 3065 személy kapta el a betegséget, tehát mára 46 fővel nőtt a megfertőzöttek száma. Elhunyt újabb 10 krónikus beteg. Ezzel 373 főre emelkedett az elhunytak száma, 759-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból.
A szerdai sajtótájékoztatón Kiss Róbert alezredes elmondta:
az operatív törzs úgy látja, továbbra is indokolt Budapesten és Pest megyében a kijárási korlátozásának és a boltok nyitvatartásának korlátozásának fenntartása.
Ezt alátámasztják a tegnapi számok is: míg 46-al nőtt a fertőzöttek száma, addig ebből 33 esetet Budapesten, illetve és Pest megyében regisztráltak. (Hasonlóak az arányok a halálozási adatokban is.) Kiss tájékoztatása szerint ma délután lesz kormányülés, az ott hozott döntésekről holnap adnak tájékoztatást. Kiss hozzátette: tegnap 25-en szegték meg a hatóságilag elrendelt házi karantént.
Budapesten és Pest megyén kívül május 5-én, hétfőn enyhítettek a kijárási korlátozásokon. Kiss arról nem beszélt, hogy a korlátozások Budapesten és Pest megyében meddig lesznek érvényben, de ez alighanem azt jelenti, hogy ezen a héten még biztosan.
Müller Cecília tiszti főorvos a járóbeteg szakellátással kapcsolatban elmondta: ezt kizárólag telefonon előre egyeztetett módon lehet igénybe venni. Ez vagy a beteg, vagy annak házi orvos kezdeményezésére is történhet. “Egyeztetés nélkül ne menjünk szakellátásra. Minden esetben kérjenek időpontot” – mondta Müller. Hozzátette: ha valaki nem tud elmenni a lefoglalt időpontra, az jelezze mihamarabb. “Mindannyiunk érdeke, hogy biztonságosan induljon el a betegellátás.”
- Ha feltétlenül szükséges intézményi vizsgálat, úgy az odalátogató pácienset védőmaszkkal látják el, majd járványügyi kérdőívet kell kitöltenie, de negatív teszt ehhez nem kell
- ha fertőzés szempontjából gyanúsnak találják, kezdeményezni fogják a teszt elvégzés elrendelését
- bizonyos beavatkozásokat -például magas kockázatúak esetében – csak negatív teszt birtokában fognak elvégezni
- csak azokban az esetekben kell mintát venni a pácienstől, ha gyanút észlelnek, illetve akkor is, ha magas kockázatú beavatkozást terveznek. Egyelőre tíz laboratóriumban végeznek PCR-teszteket, de ha újabb igény merülne fel, továbbiakat is nyithatnak.
Kiss Róbert a megszaporodó bicikliellenőrzésekkel kapcsolatban azt mondta: a kerékpárosok is csak alapos indokkal hagyhatják el a lakóhelyüket. A repülőutazásokkal kapcsolatban pedig leszögezte: a repülőtéren ellenőrzik, van-e házi karantén elrendelve a repülni szándékozókkal szemben, ha igen, akkor nem engedik felszállni.
Müller Cecília az újranyitó játszóterekkel kapcsolatban azt mondta: intenzívebben tisztítsák a játszóeszközöket a fenntartók. “Amennyire lehetséges, tartsák meg a távolságot. És többször tisztítsák a kezecskéket.” Egy másik kérdésre elmondta: a társasházban fertőző beteg ne liftezzen, de az otthonát se hagyja el. “A lifteket óránként takarítsák.” És lehetőleg ne szálljunk be, ha már vannak a liftben. Ezentúl hangsúlyozta:
Ne adjuk kölcsön a maszkot. Ne is vegyük fel másét. Nem tudhatjuk, hogy milyen egészségügyi állapotban van, aki azt épp használta.
Az idősotthonokkal kapcsolatban Müller elmondta: a nagy létszámú otthonokban teljesen elvégezték az ellenőrzést. Most a kisebbek következnek. “Jelenleg 31 idősotthon érintett koronavírus fertőzéssel.” A Kamaraerdei útról 40 fertőzöttről van információ jelenleg. A Pesti útról mindent egybevetve eddig 296 fertőzöttről érdekezett tájékoztatás, de közülük már 40-en felgyógyultak.
Kiemelt kép: A kormany.hu által közreadott képen Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján 2020. április 18-án. Az elmúlt napokban több mint százzal nőtt a kórházban ápolt koronavírusos betegek száma – mondta Müller Cecília. Hozzátette: 829 beteg szorul kórházi ellátásra, közülük 60 embert kell lélegeztetni. MTI/Botár Gergely/kormany.hu