Szabálytalan és engedély nélküli építési munka vezetett a budai Logodi utcában történt támfalomláshoz – erről számolt be kedden a helyszínen a kerület polgármestere, Nagy Gábor Tamás.
Az Index cikke szerint a múlt hét óta egy lánctalpas, 20 tonnás markoló végez „régészeti előkészítő földmunkát” a budai Vár alatti utca egyik üres telkén, aminek oldalát egy ingatag támfal védte a leomlástól. A lakók előre féltek, hogy leomlik a támfal, ez hétfőn meg is történt. A kivitelező az Indexnek azt mondta, igazából nem a támfal omlott le, csak a kerítés egy darabja. Hozzátette, sajnálják az omlást, és mindent elkövetnek, hogy ne legyen baj a továbbiakban.
Ez viszont csak az egyik probléma, Nagy Gábor Tamás szerint ugyanis a telek magántulajdonban lévő építési telek, de építési engedélyt mostanáig sem kaptak az önkormányzattól. Az előzetes régészeti feltáráshoz kapott ugyan hozzájárulást a kivitelező, de a szükséges területfoglalási engedélyüket múlt pénteken elutasította a budavári önkormányzat, épp azért, mert a munkálat szükséges szakmai, statikai dokumentációját nem adták be.
A polgármester elmondta, az a fajta munka, ami nélkülözi a szakmai és statikai felmérést, nem folytatható, de nem teljes leállításról intézkednek, mivel így sem maradhat a telek. A délután folyamán a közszolgáltatók szakemberei és a katasztrófavédelem is megtekinti a helyszínt. Az utca adott szakaszán vélhetően súly- és sebességkorlátozást vezetnek majd be.
Csány Éva, az I. kerület főépítésze azt mondta: talajmechanikai, statikai vizsgálatot rendeltek meg a területen. Egy ilyen esetben több műszaki megoldás lehetséges. Azon dolgoznak, hogy minél előbb, különösen télre, stabil legyen a környék megtámasztása. Azt is megjegyezte, hogy ideális esetben még a földkivétel előtt cölöpökkel leverve kellett volna fallal megtámasztani a falat.
A Budavári Önkormányzat hétfőn közölte, hogy beomlott az I. kerületben egy ingatlan támfala. A Logodi utca 56-58. szám alatti, magántulajdonban lévő építési telek a világörökség része és régészetileg védett.
kiemelt kép: mti