Korrupció gyanúját veti fel, hogy a magyar állam előnyben részesíti a gazdasági élet bizonyos szereplőit, ráadásul a kormány és az általa felügyelt hatóságok a felelősségre vonást is akadályozzák – többek között ezt is megállapította az amerikai külügyminisztérium friss országjelentésében, amelyről az Index számolt be.
Erre a kritikára
A jelentés kitér arra is, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 2017 júniusában kiadott éves jelentése szerint 10 esetet vizsgáltak Magyarországon az uniós források felhasználásával összefüggésben, ennek nyomán pedig nyílt ajánlást fogalmaztak meg a helyi hatóságoknak hét esetben. Szabálytalanságokra és összeférhetetlenségre hivatkozva az EU által támogatott közvilágítási projektek ügyében az OLAF nyomozás megindítására tett javaslatot az Elios Zrt., a projektek fővállalkozója esetében. Novemberben a Legfőbb Ügyészség bejelentette, hogy nem talált bizonyítékot a bűncselekményre, ezért annak hiányában lezárták a nyomozást. Az Elios Zrt.-t érintő eljárás azóta sincs folyamatban.
Sőt: hogy a kormány elkerülje a nagyobb botránnyal fenyegető EU-s pénzfelügyeletet, hogy az eredetileg európai támogatással megvalósítani tervezett közvilágítás-beruházás számláit nem adta le Brüsszelben. A teljes számlát a magyar adófizetőkre terhelték.
Kiemelt kép: Bielik István / 24.hu