Az Orbán Viktor vasárnapi évértékelőjében bejelentett családtámogatási intézkedések leradírozták a magyar politikai napirendet. Sőt, annak híre, hogy a magyar kormány a következő években több száz milliárd forintot fordít a népességcsökkenés megállítására a New York Times-tól egészen Laoszig eljutott.
A bejelentett 7 ponttal kapcsolatos közvélekedést még sokat formálhatják a nap nap után kiderülő részletek, a miniszterelnöki bejelentés után egy nappal végzett közvélemény-kutatás mindenesetre azt mutatja:
A kérdéseket a Pulzus kutatási applikációban tettük fel február 12-én, a beérkezett válaszokból képeztük azt az 1000 fős mintát, amely nem, kor, végzettség és településtípus szerint reprezentálja a választókorú magyar alapsokaságot.
Már magát az Orbán-beszédet is relatíve sokan követték, bár erős a kutatói feltételezés, hogy a fideszes szavazók válaszait – 80 százalékuk vallotta, hogy élőben vagy utólag, de látta a beszédet – a normakövetés is befolyásolhatta.
A bejelentett pontok közül talán a legtöbbet a negyven év alatti nők gyermekvállaláshoz kötött tízmilliós kölcsönét vitatták eddig a sajtóban. A hitel elengedéséhez három gyermeket kell vállalni, ám ha az első gyermek nem születik meg öt éven belül, a kölcsönt piaci kamattal kell visszafizetni. Ez utóbbi részlet még nem volt ismert a közvélemény előtt a kutatás időpontjában – a többségnek mindenesetre tetszik a döntés. Ennél a pontnál is, miként a többi esetében, jól látszik: a pártpolitika nagyrészt felülírja a szakpolitikát, ám az intézkedésnek jelentősnek mondható támogatottsága van az ellenzéki szavazók körében is.
A CSOK kiterjesztésének mértük a legnagyobb tetszési indexet kutatásunkban. Ennek oka az lehet, hogy a CSOK-ról már van valamiféle tudása a közvéleménynek. A bizonytalan szavazók körében is a vizsgált intézkedések közül is az otthonteremtési kedvezmény kiterjesztésének van a legnagyobb támogatottsága.
A négygyermekes anyák szja-mentességétől majdnem ugyanolyan sokan várják a gyermekvállalási kedv növekedését, mint a CSOK kiterjesztésétől.
Szintén célravezetőnek tartja a többség a nagyszülői gyed bevezetését, és erről az intézkedésről gondolják a legtöbben, hogy kedvezményezettjei lehetnek.
Kiemelt kép: iStockphoto – Bielik István / 24.hu