Belföld

Orbán: Már tízezer migránst kellene átvennünk

Az Európai Uniónak (EU) van egy új migrációs javaslata, ami nekünk nem jó, mert a középpontjában továbbra is kötelező áthelyezés van - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Szófiában, miután megbeszélést folytatott az EU Tanácsának soros elnökségét ellátó Bulgária kormányfőjével, Bojko Boriszovval.

Orbán Viktor azt mondta, egyre nő a kötelezően befogadandó migránsok száma, az új javaslat alapján Magyarországnak már tízezer embert kellene átvennie évente, korábban ezerről volt szó.

Úgy tűnik, hogy végső soron egy felső határ nélküli kötelező kvótáról van szó

– emelte ki.

A kötelező kvótáról szóló vita ösztönzi a migrációt – hangsúlyozta, hozzátéve: a migrációs veszélyes a közbiztonságunkra, jólétünkre és a keresztény kultúrára.

A miniszterelnök jelezte: saját javaslatot készítettek, amelyeknek az a lényege, hogy az EU végre ne az elosztást, hanem a határvédelmet helyezze a gondolkodása középpontjába.

Nincs értelme addig szétosztásról beszélni, amíg nem garantáljuk a határok légmentes védelmét

– mondta.

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Kijelentette, történelmi feladat nyomja a bolgár uniós elnökség vállát, hiszen esély van arra, hogy egy döntő lépést tegyenek a Balkán EU-ba integrálására.

A kormányfő sajtónyilatkozatában nagyszerű döntésnek nevezte, hogy májusban Bulgáriában Balkán-konferenciát rendeznek. Ezen Orbán Viktor szerint ki kell mondani a végleges, döntő szót a bővítésről, elsősorban Montenegró és Szerbia esetében. Emellett pedig dönteni kell néhány nagy projektről is.

Nem elég ugyanis a Balkánt befogadni politikailag, össze is kell építeni. Ha nincs vasút, gyorsvasút, ha nincsenek utak, autópályák, akkor hiába a politikai deklaráció, nem tud összenőni a Balkán az EU gazdasági testével. Márpedig mindannyiunknak erre van szüksége

– tette hozzá a kormányfő.

Bojko Boriszov arról beszélt, szigorú ellenőrzésre van szükség az EU külső határain. Kiemelte, Bulgária szerint migránsválság van Európában, amit szigorú határellenőrizettel és a konfliktuszónákban menedékkérők regisztrálására szolgáló központok (hot spotok) felállításával lehet megoldani.

Ha pedig vége van a háborúknak a származási országokban, akkor a migránsoknak vissza kell térniük a hazájukba és újjá kell építeniük azt

– tette hozzá a bolgár miniszterelnök.

Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik