Belföld

Milliós fizetést kapnak az állami kórház fantomosztályának orvosai

Egymilliós fizetéssel alkalmaz a kaposvári megyei kórház két orvost, hogy a magánszektorból hozott stábjukkal együtt működtessék az új lombikközpontot. Aminek azonban egyelőre híre-hamva sincs, így a magyar egészségügyben kimagasló fizetéssel szerződtetett meddőségi szakorvosok a szokásos kórházi járóbeteg ellátásban dolgoznak.

Ígéretet tettem a kismamáknak! – hangoztatta novemberben a helyi újságban Moizs Mariann, a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója, és tényként közölte:

Januárban indul a kaposvári kórház lombikprogramja, így nem maradnak ellátás nélkül azok a párok, amelyeknek csak ezzel az eljárással születhet gyermekük.

De hiába volt a határozott ígéret, az érdeklődő párokat január első napjaiban már arról tájékoztatták: legyenek türelemmel, mert negyedéves csúszásban van a projekt. A 24.hu információi szerint a kórháznak se működési engedélye, se eszközparkja nincs a lombikbébi-kezelések megindítására. A közbeszerzéseket még ki sem írták, így a valóságban még hosszabb lehet a csúszás.

Kaposváron tavaly év végén zárták be a legnagyobb magyarországi lombikcég, a Kaáli Intézet kirendeltségét, amely hét éven át működött a városban. A tulajdonos, Kaáli Géza azt mondta: már az alapításkor is kétséges volt, működőképes lesz-e a kirendeltség.

Még az intézet jó híre, és a hálapénz nélküli, ingyenes ellátás sem vonzott elég meddő párt Kaposvárra.

– összegez.

Kaáli Géza orvosprofesszor Fotó: Máthé Zoltán / MTI

A magáncég kivonulása ellenére a kórház tervbe vette, hogy saját önálló lombikközpont alapít, és piaci fizetésekkel átvette a megszűnő intézet stábját, jóllehet ilyen szolgáltatást egyetlen megyei kórház sem végez az országban.

A kaposvári terv egybecsengett az Orbán-kormány szándékaival. 2017 második felében több olyan döntés is született, amely egyértelműen azt jelezte: a kormány próbálja rohamtempóban megfordítani a lombikbébi-kezelések területén kialakult évtizedes magyarországi trendet.

A kormány úgy döntött, hogy – háttérbe szorítva a magáncégeket – nagy összegeket pumpál az állami intézetekbe.

Az irányváltás azt követően következett be, hogy Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, majd Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes augusztusban kemény kirohanást intézett a lombikkezelések ellen. Veres püspök általános felháborodást okozva bűnösnek nevezte azokat a párokat, amelyek lombikbébiprogramban vesznek részt. A váratlan kijelentések után a kormány 6 milliárd forintos támogatást helyezett kilátásba az állami kórházak számára saját lombikprogramjaik fejlesztésre.

Az elmúlt másfél évtizedben évente valamivel több, mint 6000 államilag finanszírozott meddőségi kezelést végeztek az országban. A 2,5 milliárdos ráfordításból minden évben nagyjából 1500 gyermek született.

Fotó:Thinkstock

Szeptemberben a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) bejelentette, hogy négy állami intézmény között további 2 milliárd forintos támogatást oszt el a 2017 novembere és 2018 novembere közötti időszakra. A kaposvári megyei kórház ebből közel 900 kezelésre 370 milliós keretet kapott. Ezt a keretet azonban kizárólag lombikbébi-kezelések végzésére használhatják fel. A hiányzó műszereket más forrásból, közbeszerzéssel kellene beszerezniük.

  • A kormányzati döntés furcsasága, hogy a többlettámogatást úgy ítélték oda, hogy senki sem tudta, hogy egy működő lombikbébiközpont hiányában a NEAK képtelen szerződést kötni a kaposvári kórházzal.
  • A keret eleve túl van méretezve. Még a bejáratott Kaáli Intézet sem tudott évente 250-300 kezelésnél többet bevonzani a városi kirendeltséghez. Egy teljesen új állami lombikközpont reálisan ennek a forgalomnak a töredékével számolhat.
  • A Kaposvárnak megítélt, de fel nem használt pénzkeret nem vihető át más intézménybe, és elveszik a költségvetési év végén, ezért sem több kezelést, sem több gyerekszületést nem fog eredményezni.

A 24.hu a lombikközponttal kapcsolatban megkereste a kaposvári kórházat, de kérdéseinkre nem kaptunk választ.

Kiemelt kép: Varga György / MTI

Ajánlott videó

Olvasói sztorik