Ez az első infó, amit Kunszentmiklóson kapunk, méghozzá egy falragaszról, és alappal érezzük, hogy ennél filozofikusabb közérdekűvel az életben soha többé nem találkozunk.
Mit keresünk Kunszentmiklóson?
Két hete nagyon röhögött az ország a városon, miután a 444 a képviselőtestület február tizenharmadikai ülésének jegyzőkönyvéből idézve gyönyörű abszurdot osztott meg a kortárs magyar hűbérvilágról.
Az úgy volt, hogy a nyolcezer lakosú, Budapesttől harminc-negyven kilométerre eső település pályázott a kormányhoz útfelújításra, vízelvezetésre meg játszótérépítésre. Százötvenmilliót kért, aztán meglepetésére négyszázötvenmilliót nyert.
Az örömhírt a polgármester sebtiben összehívott közmeghallgatáson tudatta a néppel, majd február tizenharmadikára a kilenctagú testületet is berendelte, s már kevésbé boldogan két tényezőről számolt be.
Egyrészt arról, hogy a pénzt Kunszentmiklós díszpolgára, a gyerekkorát itt töltő, utóbb, 1973-tól a Pénzügyminisztériumban dolgozó, a rendszerváltás után konzervatívvá majd fideszessé formálódó, 2010 és 2014 között az államháztartást felügyelő államtitkár, jelenleg a Magyar Nemzeti Bank egyik alapítványát erősítő Naszvadi György intézte. Másrészt arról, hogy Naszvadi Gyuri bácsi azt üzeni, a 450 millióból csupán százötven mehet az utakba, a többi háromszázból „zárt rendszerű napenergetikai rendszert” kell építsen Kunszentmiklós.
A dokumentum szerint a testület azon tipródott, hogy bár szíve szerint a teljes összeget útra fordítaná, s ezt ráadásul a közmeghallgatáson meg is ígérte a népnek, de hát mit szól majd a magas kapcsolatokkal bíró jótevő, ha Kunszentmiklós nem a Gyuri bácsi által javasolt célra költi a potyapénzt.
Olyan mondatok hangzottak el, mint hogy „Naszvadi úrral összerúgni a port, az nem jó”, meg hogy „kár, hogy nincs két Naszvadi”, meg hogy ha a testület ellenszegül, akkor megharagszik Gyuri bácsi, és „nem foglalkozik velünk soha többet”. Végül arra jutottak, hogy „nem tudunk mit csinálni”, s határozatban kérték a kormányt, ne egybe adja azt a négyszázötvenmilliót, hanem két soron, az elsőben legyen nevesítve háromszáz guriga napelemre, a másodikban százötven az eredeti célokra.
Vicces sztori, de valami nem stimmel.
Miért olyan amatőr a polgármester, hogy nyílt, jegyzőkönyvezett ülésen ekézi Gyuri bácsit, miért nem kávé mellett szólózza le egyenként a képviselőkkel? S ha már születik egy ilyen jegyzőkönyv, miért engedi ki a város honlapjára? Nem érzi kínosnak az ormótlan szolgalelkűséget?
Meg eleve: hogy a csudába nem tűnt föl az első pillanatban a polgármesternek, hogy nemcsak útra, vízelvezetésre és játszótérre jött a megháromszorozódott zseton, hanem ott virított a határozat elején a „zártrendszerű napenergetikai rendszer létrehozása” feladat is. Miért hívott össze közmeghallgatást úgy, hogy előtte nem tisztázta a napelemesdit a kormánnyal, s még a jótevő Naszvadival sem? Miért hozta önmagát és a képviselőket is abba a helyzetbe, hogy magyarázkodniuk kelljen az emberek előtt?
Kérdeztük Naszvadi urat, miért nem elégedett meg azzal, hogy megszerzi a pénzt, aztán hagyja a nép választotta képviselőket, hadd döntsenek a felhasználásról, helyben csak jobban tudják, mire van szükség, miért ő, az exállamtitkár helyezte sínre az ügyet, egyáltalán milyen minőségében cselekedett így. Azt az indokot kaptuk, hogy „Bár már nem vagyok a közigazgatásban… Kunszentmiklós tekintetében lokálpatrióta vagyok”, ami érzelmileg nyomós érv, a kompetencia tekintetében kevésbé.
Naszvadi úr haragosnak tűnt. Mondta, nem esett jól neki, hogy a polgármester az ő megkérdezése nélkül hívta össze a közmeghallgatást, amin ugye bejelentődött, hogy négyszázötvenmillió megy útépítésre.
Lett is következmény:
„Csak a helyi újságból értesültem a dologról, aztán jól leszidtam a polgármestert amiatt, ahogy kezelve vannak a dolgok. Próbáltam megértetni a polgármesterrel, hogy a pénz nem arra van, amire ő gondolja, és hogy az ő dolga, hogyan számol el a választóival, és azért választottam a napelemeket, mert az hosszú távú.”
Csak azt nem értjük, hogy a csudába vette a bátorságot a polgármester – kinek neve Lesi Árpád – a sumákoláshoz. Pláne nem értjük, Lesi miért tett kritikus megjegyzéseket Gyuri bácsira a februári testületin.
Így aztán nem tudtuk nem megkérdezni Naszvadi úrtól, mire gondolt, amikor az alábbi szakaszig jutott a jegyzőkönyvben.
Milyen szembemenetel? Milyen egyéb, évek óta talonban pihenő napelemes tervek?
Na, erre a kérdésre kiszakadt a panaszzsák.
Gyuri bácsi elmesélte nekünk, hogy szerinte a polgármester irigysége minden baj okozója. Az a genezis, hogy a nem mellesleg fideszes Lesi tavaly hosszan mesélte Naszvadinak, micsoda jó befektetés a zöldenergia, „félig-meddig kiképzett, hogy a napenergia milyen jó”. Lesi azt is elárulta Naszvadinak, hogy ő maga a felerészben a felesége tulajdonában lévő Napkunság Kft.-ben saját és pályázati pénzből napelemtelepet kíván építeni a kunszentmiklósi ipari parkban. Gyuri bácsi rákérdezett, miért nem az önkormányzatnak csinál ilyen jó bizniszt a polgármester, mire Lesi úgy válaszolt, gondolnia kell a nyugdíjas éveire, „legyen akkor is megélhetése”.
Erre Gyuri bácsi, aki, gyanítjuk, már akkor is legföljebb közepesen kedveli Lesit, hónapokkal később jól elintézte Kunszentmiklósnak napelemre azt a plusz háromszázmilliót.
Szegény Lesi igen meglepődhetett, amikor a kezeihez kapta a döntést. Sőt, Gyuri bácsi szerint nem csupán meglepődött, hanem azért hívta össze azon nyomban a közmeghallgatást, hogy kész helyzet elé állítva a világot az összes milliót, még a napelemeset is beleaszfaltozhassa Kunszentmiklós jövőjébe. Ahogy Gyuri bácsi fogalmaz politikusan:
De persze Gyuri bácsi se ma jött le a minisztériumi falvédőről, a leszidással helyrebillentette a világ menetét, így Lesi a február tizenharmadikai ülésen kénytelen kelletlen kicurikkolt szabotázsából. Tette ezt annak ellenére, hogy a pályázati pénz elnyeréséről értesítő dokumentum nem szálazza szét, a négyszázötmillióból mire mennyit kell felhasználni; igaz, erre meg azt mondja Gyuri bácsi, hogy „első helyen van a napenergia, egy felsorolásnál ez nem véletlen”.
Gyuri bácsi szerint a polgármester „még most is nehezen akarja elfogadni, hogy napelempark lesz”, olyannyira, hogy ahelyett, hogy iparkodna a papírmunkával, az áramszolgáltatónak csak áprilisban adta be az engedélyezéshez szükséges papírokat.
Naszvadi György sommázata: „Ha valaki szembemegy a település érdekeivel, akkor az nem én vagyok.”
Ilyen súlyos vádak hallatán első dolgunk volt bekopogni a kunszentmiklósi városházán Lesi Árpádhoz, mondana valamit Gyuri bácsi verziójára, a fura közmeghallgatásra, a februári ülésre, a kuni mivolttal nehezen összeegyeztethető szervilizmusra, az asszony Napkunság Kft.-jére, hogy azért igyekezett-e keresztbe tenni a napelemezésnek, mert a saját bulijának konkurenciáját látja benne, meg arra, hogyan érdemes ma napelemparkot építeni, honnan lesz kivitelező, föntről diktálják ilyenkor, ki kell kapja a háromszáz milkás melót, vagy lehet böcsületesen költeni a közpénzt.
A portáig jutottunk, ahol azt mondták nekünk, megkeresik Lesit. Kisvártatva a titkárnő leüzent, hogy a főnöke épp nincs bent, de majd talán jön. Az udvaron összebarátkoztunk Lesi egyik munkatársnőjével, a szemünk láttára hívta a polgit, aki azt üzente, ebéd után benéz a városházára, egyre jöhetünk.
Volt időnk bőven, fölkerestünk hát pár testületi tagot, megérte.
Kunszentmiklóst kilenc ember vezeti, a polgármester és nyolc képviselő, utóbbiból hat fideszes vagy a Fidesz támogatta, egy független, egy pedig szoci.
A balossal, Bíró Károly testnevelővel ülünk le először. Hát, ha nekünk lett volna ilyen mosolygós tesitanárunk, tán még a bordásfalat is megszeretjük. Bíró úr némi megszakítással 1994 óta képviselő. Kicsattanó életvidámsággal újságolja, hogy ez az utolsó ciklusa, a sulit is elengedi, megy nyugdíjba, várják az unokák.
Egész egyszerűen nincs szívünk megkérdezni tőle, hallott-e a polgármester tervezett napelembulijáról, nem visz rá a lélek, hogy így, mentében összezöldenergiázzuk őt. Inkább azt kívánjuk, isten éltesse jó egészségben minimum a dédunokákig.
Aztán vissza az önkormihoz, hátha beesett Lesi, de csak a kolleginájával futunk össze ismét, rázza fejét, jobb híján azt kérdezzük, mit kell megnézni Kunszentmiklóson, mire ő a kőhajításnyira lévő Virágh Kúriához irányít bennünket, ahol ötvenhatos tárlat látható. Átsétálunk, ám a kovácsoltvas kapunál kiderül, júliusig szünnap. Kár.
Tényleg gyönyörű, s tényleg kizárólag ilyen talajban csírázik olyan szerzet, mint a riportunkat nyitó „az áramszünet elmarad” értesítés.
Keresünk még képviselőt. A főtéri étterem, a Szent Miklós pincérét, Alács Sándor városatyát zaklatjuk, de vele interjúról szó nem lehet, dolgozik, kéri, a politika maradjon a bejáraton kívül. Menüt viszont rendelhetünk magunknak, krémleves jó vegetásan, utána derekas brassói, olcsó és nem rossz, ajándékba kapunk hozzá aranygaluskát és számos jó szót, hogy demonstrálódjék a közismert kun vendégszeretet. Alács urat is éltesse kunok, hunok istene, küldje néki számolatlanul a borravalót.
Vassné iskolai büfés volt, most családi gazdaságukban intézi az intézendőt. Ő az a képviselő, aki bár a Fidesz segítette mandátumhoz, azon a február tizenharmadikán egyedüliként szavazott Gyuri bácsi napeleme ellen, s a bitumen mellett.
Ezt mondja:
„Engem nem tud meghatni, hogy megsértődik Naszvadi. Mi élünk itt, minket kérnek számon a választók, nekünk kell dönteni. Gyuri bácsi a mi díszpolgárunk, nem fordítva, az a dolga, hogy minket segítsen.”
Ez igen.
Lelkesen térünk be ismét a városházára. Na, van már Lesi? Nincs. Gyerünk tovább.
A testület egyetlen független képviselője doktor Kalló-Peti-Ferkő András állatorvos, kinek nemcsak a neve regényes, hanem a figurája is.
Kolozsvárról települt huszonhét éve.
Rákérdezünk a napelemre.
„Névvel nyilatkozzam?… Névvel azt mondom, hogy itt nincs semmi konfliktus. A napelem okos dolog. Mondjuk napelemet nem a szegény ember szokott feltenni a házára, hanem amikor van szép autóm, szép házam leszigetelve, a kert parkosítva, akkor jöhet a napelem. És mi van, ha a kormány két év múlva megadóztatja a napelemeket? És mi van, ha a kormány csinál egy ülést este, aztán másnap valaki másé lesz a napelempark. Az út viszont, ha egyszer elkészül, a miénk… De persze Kunszentmiklós jótevőjével hülyeség lenne szembehelyezkedni. Ez a Gyuri bácsi megtehetné, hogy ül egy velneszben, gazdag ember, volt államtitkár és isten nyila, rég nyugdíjas, ehelyett segít nekünk. Az iskolafelújítást is neki köszönhetjük, szívvel-lélekkel csinálta, épp csak munkásruhát nem öltött magára.
Kunszentmiklósnak mi a jó? Ha Gyuri bácsi sokáig él, és segít nekünk. Országosan nagyon sok napelemet gyártanak, azoknak majd jó lesz. Vagy a kivitelezőnek lesz jó. Vagy a kivitelező barátjának. Vagy a kivitelező barátjának a sógorának. Mi kis mezei képviselők semmit nem tudunk, elénk dugják a papírt, s mit mondjunk? Ne legyen semmi vagy legyen napelem?”
Ezen mi nem találunk fogást. Pláne, hogy a doktor úr azt is megjegyzi, ha ő lenne Gyuri bácsi, bizony csak megszerezné a pénzt, de a költésbe nem szólna bele.
„De nem én vagyok Gyuri bácsi. És nem tudjuk, Gyuri bácsinak ki és mit mond. Gyuri bácsi is csak egy a sok Gyuri bácsi közül. Lehet, Gyuri bácsinak is van egy Gyuri bácsija. Meg az is lehet, hogy Gyuri bácsi Gyuri bácsijának is van egy Gyuri bácsija… És a végén eljutunk, na, hová? Hát Soros Gyuri bácsiig. Nem?! Bár lehet, őt meg valami gonosz Marslakó irányítja.”
Slusszpoénja is van Kalló doktornak, íme:
(Ennél jobb vége nem tud lenni egy riportnak, slusszolunk is. Azt meg csak zárójelben illesztjük ide, hogy Lesire hiába vártunk, nyilván komolyabbat vett magához, mint a mi sodós menünk volt. Hiába hívtuk jó párszor, az esemesünkre is csak annyit válaszolt, hogy majd másnap hív, de persze nem telefonált, tán lemerült.)