Belföld

Az EU nem támadja Magyarországot, hanem programokkal, családi rendezvényekkel ünnepel nálunk

Országszerte színes Európa-napi programokkal, nyereményjátékkal várja a családokat mától május 17-ig az Európai Bizottság magyarországi képviselete, az Európai Parlament Tájékoztatatási Irodája és a Europe Direct tájékoztató hálózat.

Ennek keretében eldőlt, hogy bár a fővárosi önkormányzat nagy meglepetésre két héttel ezelőtt visszavonta az engedélyét az uniós futóversenynek, mostanra sikerült dűlőre jutni az ügyben, és mégis lesz futás.

A 13 év – 13 kilométer nevű futás május 7-én, az Európa-napon lesz, 13, európai uniós pénzből megvalósult itteni beruházást – így például a Várkert Bazárt is – érintenek a futók. (Magyarország 2004. május 1-jén lépett be az EU-ba, vagyis 13 évvel ezelőtt.)

Az ország 19 városában szervezett Európa-napi rendezvénysorozaton egyebek mellett olyan kérdésekre lehet választ kapni, hogy milyen lesz az idén 60 éves európai integráció jövője, miként ad lendületet a foglalkoztatásnak, a növekedésnek és a beruházásnak az Európai Unió, hogyan járul hozzá az EU Magyarország megújulásához, és milyen lehetőségeket kínál az idén harmincéves Erasmus+ program – olvasható az Európai Bizottságnak az MTI-hez eljuttatott tájékoztató anyagában.

Az ingyenes gyermek- és családi programok mellett az Európa-napokon a Europe Direct irodák munkatársai adnak tájékoztatást az EU-val kapcsolatos kérdésekben, legyen szó oktatásról, munkavállalásról, utazásról vagy az unió céljairól.

A programot idén is kvízek, játékok színesítik, az Európa-totót helyesen kitöltők között pedig egy négynapos, kétszemélyes máltai utazást sorsolnak ki.

A programsorozat szombaton Zalaegerszegen kezdődik, a további helyszínek pedig Pécs, Bicske, Tatabánya, Békéscsaba, Szolnok, Somoskő, Szekszárd, Budapest, Debrecen, Eger, Kecskemét, Szombathely, Szeged, Miskolc, Győr, Kaposvár, Veszprém és Nyíregyháza.

Az Európa-nap története Robert Schuman 1950. május 9-én tett nyilatkozatáig nyúlik vissza. A francia külügyminiszter olyan politikai és gazdasági együttműködést vázolt fel Európának, amely elképzelhetetlenné teszi a háborút a kontinens országai között. Ez a nyilatkozat vezetett az Európai Gazdasági Közösséget létrehozó 1957-es római szerződés aláírásához, így a mai Európai Unió megszületéséhez is. Az évfordulót az EU 28 tagállamában, valamint a világszerte megtalálható európai külképviseleteken is Európa-napként, az európai béke és egység napjaként ünneplik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik