A Központi Statisztikai Hivatalnak 2013 januárjától vannak adatai a közfoglalkoztatottakra vonatkozóan, ezért mi is ezt hasonlítottuk össze a legfrissebb, tavaly októberi alkalmazásban álló létszámadatokkal.
Korábban a KSH vonatkozó gyorstájékoztatóiban korábban szerepeltek a létszámadatok is, de néhány évvel ezelőtt kivették belőle őket. Elérhetőek viszont a Tájékoztatási adatbázisban – mi is innen nyertük ki az adatokat.
Az alábbi grafikonon négy különböző színt találsz. Kettészedtük a teljes és nem teljes munkaidőben alkalmazásban állókat, ezeket pedig két részre osztottuk aszerint, hogy közfoglalkoztatottakról vagy nem azokról van szó. (Tipp: ha ráviszitek az egeret a grafikon egyes részeire, akkor kiírja, mit is takar.)
Mit látni? Két érték nagyot nőtt (a teljes munkaidőben alkalmazásban állók mindkét kategóriában), egy viszont konkrétan eltűnt: bár a kezdeti évben akadt olyan hónap is, ahol 23 ezer volt a nem teljes munkaidős közfoglalkoztatottak száma, ez tavaly októberre mindössze 600-ra csökkent.
Fontos: a Tableau program sajátosságai miatt az adatvizualizáció asztali számítógépen vagy laptopon nézve látszik (leginkább), ezért ha mobilról olvassátok a cikket, mentsétek el, és keressétek fel később az előbbi eszközökről.
Alacsony a bér, de ennek is örülni kell
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy mennyivel marad el a közfoglalkoztatottak bruttó átlagkeresete az országos átlagtól.
Ráadásul még az inflációt sem követi a stagnáló bérük: míg a nemzetgazdaság bruttó átlagkeresete 16 százalékkal, 37 ezer forinttal nőtt, addig az övék 2013. januárról tavaly októberre még négyezer forintot csökkent is.
Nehezíti a kitörési lehetőségeiket az is, hogy az októberben közfoglalkoztatás keretében dolgozók fele alapfokú végzettséggel rendelkezik, felsőfokú képesítése pedig csak 3,5 százaléknak van. A romák körében még rosszabb az arány: ott 10-ből nyolc foglalkoztatottnak alapfokú a legmagasabb végzettsége, ráadásul a 42 ezer fős létszámukból mindössze 98-nak van felsőfokú képesítése.
Íme a beszédes grafikon a bruttó átlagkeresetek alakulásáról – figyelem: ebben csak a teljes munkaidősök szerepelnek, ugyanis rájuk alkalmazható csak a KSH átlagkereset-számítása.