Mellhártya-daganat miatt halnak korai halált Lőrinci és Zagyvaszántó lakói – írja a Népszava. A lerombolt selypi eternitgyár törmelékei közt több tonna mérgező anyag található, Lőrinci polgármestere szerint halálozási statisztikáik nem egy hatezer fős településre, hanem milliós nagyvárosra jellemzőek.
A cementgyárat 2004-ben zárták be, ezt követően a Selyp Invest Kft. tulajdonába került, amely 2013-ban úgy döntött, lebontja az üzemet. A bontást szabálytalanul, robbantással végezték, így csaknem az egész települést azbesztpor lepte be. A kft. vezetői külföldre menekültek a felelősségre vonás elől.
MTI / Komka Péter
Az államra maradt a feladat, hogy elhárítsa a veszélyhelyzetet, azonban végeláthatatlan bürokratikus folyamat kezdődött. A környezetvédelmi felügyelet szakemberei tavaly februárban mintát vettek, hogy állásfoglalást készítsenek, az eredményeket áprilisra ígérték, augusztusban érkeztek meg. Abból az derült ki, amit eddig is mindenki tudott, hogy a területen hatalmas mennyiségű rákkeltő anyag található. Megígérték, hogy a gyárterületet őszig lefóliázzák, ez sem történt meg. Ugyanakkor kiderült, hogy kormányzati szinten is tudnak a bajról, Orbán Viktort és Pintér Sándort is tájékoztatták.
Tavaly szeptemberben nyolc, a közelben élő lakos megunta az időhúzást és pert indítottak az állam ellen. Kritikus egészségi állapotukra való tekintettel a bíróság soron kívüli tárgyalást rendelt el, de a kormányzat itt is megakasztotta a folyamatot: a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumból az utolsó pillanatot megvárva jelezték, hogy nem is ők, hanem a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az illetékes. A bíróság hónapokig nem tudta eldönteni, ki képviseli az ügyben az államot. „Az állam a halálomra játszik” – mondta az egyik felperes, aki december közepén elhunyt.